PETROVÁ KAFKOVÁ, Marcela. Dopady opatření proti covid-19 na exkluzi ze sociálních vztahů seniorů a seniorek (Effects of the measures against COVID-19 on the exclusion from social relations of older men and older women). Online. In Vladislava Závrská. Proměny rodiny 10 : Vztahy v rodině v čase pandemie. Sborník příspěvků z konference. Opava: Slezská univerzita v Opavě, 2022, p. 24-36. ISBN 978-80-7510-513-4.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Dopady opatření proti covid-19 na exkluzi ze sociálních vztahů seniorů a seniorek
Name (in English) Effects of the measures against COVID-19 on the exclusion from social relations of older men and older women
Authors PETROVÁ KAFKOVÁ, Marcela (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Opava, Proměny rodiny 10 : Vztahy v rodině v čase pandemie. Sborník příspěvků z konference, p. 24-36, 13 pp. 2022.
Publisher Slezská univerzita v Opavě
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50401 Sociology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form electronic version available online
WWW sborník - full text
RIV identification code RIV/00216224:14230/22:00129507
Organization unit Faculty of Social Studies
ISBN 978-80-7510-513-4
Keywords (in Czech) exkluze ze sociálních vztahů; senioři; osamělost; covid-19; SHARE
Keywords in English exclusion from social relations; older adults; SHARE; loneliness
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Changed: 11/11/2022 14:30.
Abstract
Vyloučení ze sociálních vztahů ve stáří je situace, v níž jsou lidé sociálně a emocionálně odpojeni od adekvátní úrovně intimních vztahů, sociálních sítí, sociální podpory a/nebo sociálních příležitostí, přičemž gender je jak průřezovým, tak zastřešujícím faktorem, který zkušenost sociální exkluze ze vztahů ve vyšším věku ovlivňuje. Jde o širší koncept, jehož součástí jepocit osamělosti a který má výrazné negativní dopady na zdraví a kvalitu života ve stáří. Opatření uplatňovaná v souvislosti s covid-19 znamenala výrazné omezení až přerušení osobních kontaktů. Zatímco pro některé seniory a seniorky měla tato opatření pouze výrazné negativní dopady, jiní nalezli kreativní kompenzační strategie, které dopady mohly zmírnit. V textu analyzuji dopady opatření na riziko exkluze ze sociálních vztahů seniorů a seniorek prostřednictvím dvou zdrojů dat. Proměnu ve frekvenci kontaktů a pocitu osamělosti sleduji pomocí dat SHARE, strategie vyrovnávání se se situací pak prostřednictvím kvalitativních rozhovorů s 29 stárnoucími v riziku osamělosti realizovanými v zimním období 2020–2021. Výsledky ukazují značnou variabilitu dopadů opatření v závislosti na aktérství seniorů a seniorek a jejich možnostech a schopnostech nalézt pro ně vhodné strategie pro vyrovnání se s obtížnou situací. Obtížnost situace sociálně exkludovaných stárnoucích se ještě prohloubila.
Abstract (in English)
Exclusion from social relations in old age is a situation in which people are socially and emotionally disconnected from adequate levels of intimate relationships, social networks, social support and/or social opportunities, with gender being both a cross-cutting and an overarching factor influencing the experience of social exclusion from relationships in older age. It is a broader concept that includes feelings of loneliness and has significant negative impacts on health and quality of life in old age. The measures implemented in the context of COVID-19 have meant a significant reduction or even interruption of personal contacts. While for some older men and women these measures have only had significant negative impacts, others have found creative compensatory strategies to mitigate the impacts. In this paper, I analyze the effects of the measures on older adults’ risk of exclusion from social relations using two data sources. I analysed the changes in frequency of contact and feelings of loneliness using SHARE data (data from two COVID modules are currently available for the Czech Republic – Spring 2020 and Fall 2020), and coping strategies through qualitative interviews with 29 older adults at risk of loneliness conducted in the winter period 2020–2021. The results show considerable variability in the impact of the interventions depending on the agency of older men and women and their capacity and ability to find coping strategies that are appropriate for them. The difficulty of the situation of the socially excluded older adults was exacerbated.
Links
TJ03000002, research and development projectName: Genderové cesty exkluze v sociálních vztazích ve stáří pohledem životní dráhy a jejich dopad na zdraví a pohodu. (Acronym: GENPATH)
Investor: Technology Agency of the Czech Republic, GENDER-NET Plus
PrintDisplayed: 21/7/2024 18:15