BÉBAROVÁ, Markéta, Samuel LIETAVA, Iva SYNKOVÁ, Jana ZÍDKOVÁ and Tomáš NOVOTNÝ. Genetické varianty asociované s idiopatickou fibrilací komor: role dysfunkce RYR2 kanálu (Genetic variants associated with idiopathic ventricular fibrillation: the role of RYR2 channel dysfunction). In 49. pracovní konference Komise experimentální kardiologie. 2022.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Genetické varianty asociované s idiopatickou fibrilací komor: role dysfunkce RYR2 kanálu
Name (in English) Genetic variants associated with idiopathic ventricular fibrillation: the role of RYR2 channel dysfunction
Authors BÉBAROVÁ, Markéta (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Samuel LIETAVA (703 Slovakia, belonging to the institution), Iva SYNKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Jana ZÍDKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Tomáš NOVOTNÝ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition 49. pracovní konference Komise experimentální kardiologie, 2022.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Conference abstract
Field of Study 30201 Cardiac and Cardiovascular systems
Country of publisher Slovakia
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14110/22:00129703
Organization unit Faculty of Medicine
Keywords in English idiopathic ventricular fibrillation; RYR2 channel dysfunction
Tags rivok
Tags International impact
Changed by Changed by: Mgr. Tereza Miškechová, učo 341652. Changed: 4/5/2023 08:54.
Abstract
Populační studie potvrdily významný podíl genetické predispozice na vzniku náhlé srdeční smrti. Zdá se, že to platí i u tzv. idiopatické fibrilace komor (FK), která tak může sloužit jako vhodný model studia patogeneze náhlé srdeční smrti. Idiopatická FK je charakterizována výskytem FK u pacienta bez známek jeho strukturálního poškození a také bez klinických známek některého z hereditárních arytmiích syndromů. U některých z těchto pacientů lze nalézt vzácné varianty v genech kódujících srdeční iontové kanály, podobně jako tomu je u dědičných arytmogenních syndromů, i když tato diagnóza byla u těchto pacientů vyloučena. V naší pilotní studii prvních 22 pacientů s idiopatickou FK z registru FN Brno jsme nalezli vzácné, potenciálně patogenní varianty v genech kódující srdeční iontové kanály již u 13 pacientů; nejčastěji šlo o varianty v genech KCNH2 (4 pacienti) a RYR2 (5 pacientů). Pro nedávno zahájenou detailní funkční analýzu byla mimo jiné vybrána doposud neznámá varianta Y4734C-RYR2. Tato varianta se nachází v blízkosti jiné varianty v genu RYR2 asociované s idiopatickou FK, A4860G-RYR2, která při funkční analýze překvapivě vykazovala sníženou tendenci k uvolňování Ca2+ ze sarkoplazmatického retikula (SR) při jeho přeplnění Ca2+ (Jiang et al., PNAS 2007, 104, 18309-14). Tyto vlastnosti ji významně odlišují od doposud funkčně charakterizovaných variant v genu RYR2, které bývají obvykle asociovány s dědičným arytmogenním syndromem zvaným katecholaminergní polymorfní komorová tachykardie (CPVT) a vyznačují se naopak navýšením funkce RYR2 kanálu projevujícím se spontánním upouštěním Ca2+ ze SR. To během zvýšené -adrenergní stimulace v průběhu fyzické zátěže vede typicky ke vzniku pozdních následných depolarizací až k polymorfní komorové tachykardii, která může degenerovat ve FK. Byť byl náš pacient s variantou Y4734C-RYR2 v minulosti resuscitován pro FK, při následném opakovaném vyšetření u něj nebyly přítomny žádné příznaky CPVT. V rámci kaskádového screeningu byli nedávno vyšetřeni příbuzní našeho pacienta. Jeho zdravý synovec s přirozenou (wild-type) variantou genu RYR2 je bez známek jakékoliv arytmie. Naproti tomu sestra našeho pacienta je rovněž nosičkou varianty Y4734C-RYR2 a vykazuje typické znaky CPVT. Je tedy pravděpodobné, že varianta Y4734C-RYR2 je variantou patogenní, jak bude prověřeno probíhající funkční analýzou, a že typické projevy CPVT jsou u našeho pacienta pravděpodobně maskovány a mohou se objevit jen za specifické, doposud nám neznámé situace, jejíž charakter se budeme snažit objasnit. Získaná data by mohla pomoci objasnit patogenezi vzniku FK u našeho pacienta a identifikovat rizikové faktory, které u něj vedly ke vzniku život ohrožující arytmie.
Abstract (in English)
Population studies have confirmed the significant contribution of genetic predisposition to sudden cardiac death. This also seems to be true for idiopathic ventricular fibrillation (VF), which may serve as a suitable model for studying the pathogenesis of sudden cardiac death. Idiopathic FK is characterized by the occurrence of FK in a patient without signs of structural damage and also without clinical signs of any of the hereditary arrhythmia syndromes. Rare variants in genes encoding cardiac ion channels can be found in some of these patients, similar to the situation in hereditary arrhythmogenic syndromes, although this diagnosis has been ruled out in these patients. In our pilot study of the first 22 patients with idiopathic FC from the FN Brno registry, we found rare, potentially pathogenic variants in genes encoding cardiac ion channels in 13 patients; the most frequent variants were in the KCNH2 (4 patients) and RYR2 (5 patients) genes.
Links
MUNI/A/1133/2021, interní kód MUName: Od buňky k medicíně (Acronym: CELLVIEW)
Investor: Masaryk University
NU22-02-00348, research and development projectName: Funkční hodnocení genetických variant u případů klinicky „skutečné“ idiopatické fibrilace komor: in vitro a in silico modelování s cílem odhalit arytmogenní mechanismus
Investor: Ministry of Health of the CR, Subprogram 1 - standard
PrintDisplayed: 22/7/2024 09:29