CHVAJA, Radim. Teorie nákladné signalizace poutnictví : Případová studie na poutnících do Santiago de Compostela (Costly Signaling Theory of Pilgrimage : The case study of pilgrimage to Santiago de Compostela). In Anthropology of religion course, Department of Ethnology, Comenius University in Bratislava. 2022.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Teorie nákladné signalizace poutnictví : Případová studie na poutnících do Santiago de Compostela
Name (in English) Costly Signaling Theory of Pilgrimage : The case study of pilgrimage to Santiago de Compostela
Authors CHVAJA, Radim.
Edition Anthropology of religion course, Department of Ethnology, Comenius University in Bratislava, 2022.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Requested lectures
Field of Study 60304 Religious studies
Country of publisher Slovakia
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) poutě; poutní cesty; poutníci; Santiago de Compostela
Tags International impact
Changed by Changed by: Mgr. Radim Chvaja, Ph.D., učo 414710. Changed: 13/2/2023 16:35.
Abstract
Poutě jsou všudypřítomné v sekulárních i náboženských kulturách. Současně jsou s podnikáním těchto cest spojeny značné náklady, pokud jde o zdroje, čas a energii. Cílem přednášky bude odpovědět na otázku, proč poutní cesty jako kulturní instituce vůbec existují. Hlavním argumentem přednášky bude, že poutníci signalizují ostatním své závazky k systémům přesvědčení, hodnot a norem právě tím, že jsou ochotni často strastiplné cesty podstoupit. Instituci poutí tedy budu pojímat jako jeden z mnoha faktorů přispívající k udržitelnosti skupinového života založeného na důvěře a spolupráci. Jako podporu své teorie budu reportovat výsledky případové studie poutě do Santiaga de Compostela. Ukážu, že náklady, jako je námaha a nepohodlí, rezonují mezi poutníky a hrají roli v konstruování jejich poutnické identity. Na datech ze série experimentů pak ukážu, že poutníci jsou vnímáni jako důvěryhodnější než ne-poutníci a poutníci na dlouhé vzdálenosti více než poutníci na krátké vzdálenosti, což podporuje argument o nákladné signalizaci.
Abstract (in English)
Pilgrimages are ubiquitous across secular and religious cultures. At the same time, substantial costs in terms of resources, time, and energy are associated with undertaking such journeys. The aim of the presentation is to answer the question why pilgrimages exist as a cultural institution. The main argument builds on the Costly signaling theory of religion, which suggests that religious people honestly signal their commitment to the system of beliefs and values by participating in costly rituals mandated by the specific religious tradition. Pilgrimage will be approached as one of the factors contributing to group living based on cooperation and trust. To support my theorizing, I will report results of several studies with pilgrims to Santiago de Compostela. I show that costs such as effort and discomfort resonate among pilgrims and play a role in constructing pilgrims’ identities. Moreover, three online experiments with the Spanish population suggest that pilgrims are perceived as more trustworthy than non-pilgrims and long-distance pilgrims more than short-distance pilgrims which supports the argument about costly signaling.
PrintDisplayed: 12/7/2024 23:15