k 2022

Využívání e-learningu na vysoké škole : Skladiště, učebnice, či funkční podpora seberegulovaného učení?

BRÜCKNEROVÁ, Karla

Basic information

Original name

Využívání e-learningu na vysoké škole : Skladiště, učebnice, či funkční podpora seberegulovaného učení?

Name (in English)

Usage of e-learning in higher education : The repository, textbook, or functional support for self-regulated learning?

Authors

BRÜCKNEROVÁ, Karla (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)

Edition

ICOLLE, 7. 9. 2022, Mendelova univerzita, Brno, 2022

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Prezentace na konferencích

Field of Study

50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14210/22:00129270

Organization unit

Faculty of Arts

Keywords (in Czech)

seberegulované učení; e-learning; blended learning; vysoké školství

Keywords in English

self-regulated learning; e-learning; blended learning; higher education

Tags

Změněno: 19/3/2023 22:01, Mgr. Bc. Libor Juhaňák, Ph.D.

Abstract

V originále

Cílem tohoto příspěvku je představit výzkumně založenou kategorizaci kurzů LMS, která by mohla sloužit jako diagnostický nástroj při zlepšování kurzu nebo jako výzkumný nástroj pro analýzu SRL v rámci LMS. Hlavní výzkumnou otázkou je, jakými způsoby je podporováno SRL v rámci LMS užívaného k podpoře prezenční výuky na vybrané fakultě využívající platformy Moodle. Ke zodpovězení této otázky bylo nejprve třeba identifikovat vlastnosti LMS kurzů, které by bylo možné interpretovat jako nástroj pro podporu SRL, kategorizovat je a vytvořit výzkumem podložené evaluační schéma, pomocí něhož by bylo možné kategorizovat konkrétní e-learningovou podporu z hlediska úrovně podpory SRL. Náš vzorek tvoří 16 kurzů LMS Moodle vybraných záměrně z 86 kurzů LMS vyučovaných v jarním semestru 2021 na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Cílem výběru vzorku bylo zachytit co nejširší spektrum přístupů k využívání LMS, k interakci se studenty i k užívání dílčích funkcionalit. Na základě analýzy kurzů s pomocí sestaveného schématu byly identifikovány tři typy e-learningových podpor na základě míry podpory SRL. Kurzy LMS je podle nabídnutého klíče možno rozdělit na kurzy s nízkou úrovní podpory SRL, střední úrovní podpory SRL a vysokou úrovní podpory SRL. Pro jasné odlišení je nazýváme jako skladiště, učebnice a podpora SRL. Toto členění může sloužit jak k analytickým účelům, tak i jako nástroj pro posílení podpory SRL v LMS.

In English

This paper aims to present a research-based categorization of LMS courses that could serve as a diagnostic tool for course improvement or as a research tool for SRL analysis within an LMS. The main research question is how SRL is supported within the blended courses using LMS Moodle. To answer this question, we identified the features of LMS courses supporting SRL, categorized them, and developed a research-based evaluation scheme. The scheme could classify specific e-learning courses in terms of the level of SRL support. Our sample consists of 16 LMS Moodle courses deliberately selected from 86 LMS courses taught in the Spring of 2021 at the Faculty of Arts, Masaryk University. The sample selection aimed to capture the broadest possible range of LMS approaches. We identified three types of blended e-learning courses based on the level of SRL support: we refer to them as a repository, textbook, and SRL reinforcement for clear differentiation. This division can serve both for analytical purposes and as a tool for strengthening SRL support in the LMS.

Links

GA21-08218S, research and development project
Name: Využití multimodální analytiky učení pro studium procesů seberegulovaného učení v systémech pro řízení výuky
Investor: Czech Science Foundation, Multimodal learning analytics to study self-regulated learning processes within learning management systems