Detailed Information on Publication Record
2022
Editing Reconsidered : Editors, Users and Curators of Medieval Sources in 21st Century
MUTLOVÁ, Petra, Zuzana ČERMÁKOVÁ LUKŠOVÁ, Lucie MAZALOVÁ and Libor ŠVANDABasic information
Original name
Editing Reconsidered : Editors, Users and Curators of Medieval Sources in 21st Century
Authors
MUTLOVÁ, Petra (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Zuzana ČERMÁKOVÁ LUKŠOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Lucie MAZALOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Libor ŠVANDA (203 Czech Republic, belonging to the institution)
Edition
2022
Other information
Language
English
Type of outcome
Uspořádání konference
Field of Study
60206 Specific literatures
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
References:
RIV identification code
RIV/00216224:14210/22:00129303
Organization unit
Faculty of Arts
Keywords (in Czech)
kritická edice; digitální edice; rukopisy; kodikologie; středověká literatura; reformace
Keywords in English
critical edition; digital edition; manuscripts; codicology; medieval literature; reformation
Tags
International impact
Změněno: 15/2/2023 11:19, Mgr. Kateřina Rajsová
V originále
Critical editions continue to be the primary reference works for scholars of the Middle Ages from various backgrounds. Recent debates in medieval manuscript studies and the growth of the digital community are opening new perspectives for edited and unedited medieval written sources. However, the dialogue between traditional and digital philology has not yet reached its full potential. Editors of medieval sources have been considered as cultural brokers of medieval studies but they are naturally not alone in the process of knowledge transmission. Their work is greatly influenced by curators of manuscript collections, while the recipients of the editions, especially the digital ones, also shape the knowledge transfer. Medievalists discussed the challenges faced not only by editors, but also by recipients of critical editions in the 21st century.
In Czech
Kritické edice jsou i nadále základními referenčními díly pro badatele o středověku z různých oborů. Nedávné debaty v oblasti studia středověkých rukopisů a růst digitální komunity otevírají nové perspektivy pro editované i needitované středověké písemné prameny. Dialog mezi tradiční a digitální filologií však ještě nedosáhl svého plného potenciálu. Editoři středověkých pramenů jsou považováni za kulturní zprostředkovatele medievistických studií, ale v procesu předávání znalostí přirozeně nejsou sami. Na jejich práci mají velký vliv kurátoři rukopisných sbírek, přičemž přenos vědomostí utvářejí i příjemci edic, zejména těch digitálních. Medievisté diskutovali o výzvách, kterým čelí nejen editoři, ale i příjemci kritických edic v 21. století.
Links
GX20-08389X, research and development project |
|