ČERNÝ, Michal. Vyčerpaly se ideály otevřenosti ve vzdělávání? (Have the ideals of openness in education run out?). In Konference OpenAlt. 2022.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Vyčerpaly se ideály otevřenosti ve vzdělávání?
Name (in English) Have the ideals of openness in education run out?
Authors ČERNÝ, Michal.
Edition Konference OpenAlt, 2022.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) Open access; OER; Open education resources; vzdělávání
Keywords in English Open access; OER; Open education resources; education
Changed by Changed by: Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D., učo 6795. Changed: 14/2/2023 18:00.
Abstract
MOOC kurzy, které měly představovat budoucnost otevřeného vzdělávání, nenaplnily očekávání a míří k postupné marginalizaci. Konektivismus se nestal dominantní vzdělávací teorií a školní počítače stále ovládá Windows. Otevřené vzdělávací zdroje vypadají lépe na papíře než v praxi. Pohledem na konkrétní příklady se může zdát, že otevřený přístup ve vzdělávání selhal a zcela se vyčerpal. Přesto se domníváme, že způsobil řadu pozitivních posunů a změn, které možná nejsou tak viditelné, ale o to podstatněji mění celou vzdělávací krajinu. Věříme současně, že naše postřehy a kontexty z oblasti vzdělávání lze snadno rozšířit i na další oblasti, ve kterých se open source na první pohled tak úplně nedaří.
Abstract (in English)
MOOCs, which were supposed to represent the future of open education, have failed to live up to expectations and are heading towards gradual marginalisation. Connectivism has not become the dominant educational theory and school computers are still dominated by Windows. Open educational resources look better on paper than in practice. Looking at concrete examples, it may seem that the open approach in education has failed and exhausted itself completely. Yet we believe that it has caused a number of positive shifts and changes that may not be as visible, but are changing the whole educational landscape in a much more significant way. At the same time, we believe that our insights and contexts from education can easily be extended to other areas where open source is not quite as successful at first glance.
PrintDisplayed: 31/8/2024 05:23