Informační systém MU
SIROVÁTKA, Tomáš a Miroslava RÁKOCZYOVÁ. Front-line work in activation and targeting of re-qualification programmes: lessons from the Czech Republic. European journal of social work. Abingdon: Routledge, 2022, roč. 25, č. 1, s. 162-175. ISSN 1369-1457. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.1080/13691457.2020.1843410.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Front-line work in activation and targeting of re-qualification programmes: lessons from the Czech Republic
Název česky Přímá práce s klienty v oblasti aktivace a cílenost rekvalifikačních programů - poučení z České republiky
Autoři SIROVÁTKA, Tomáš a Miroslava RÁKOCZYOVÁ.
Vydání European journal of social work, Abingdon, Routledge, 2022, 1369-1457.
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Stát vydavatele Velká Británie a Severní Irsko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Impakt faktor Impact factor: 1.500
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Doi http://dx.doi.org/10.1080/13691457.2020.1843410
UT WoS 000591035500001
Klíčová slova anglicky Activation; front-line work; targeting; re-qualification programmes; Czech Republic
Změnil Změnila: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Změněno: 7. 1. 2023 11:50.
Anotace
A paradigmatic policy change towards activation, together with currently very low rates of unemployment, made the most disadvantaged groups of unemployed people the focus of active labour market policy in the Czech Republic. The aim of including people with multiple and/or severe disadvantages in the labour market represents a new challenge for front-line workers at employment offices, as they are expected to provide their hard-to-place clients with individualised, tailored services, including well-targeted active labour market policy measures. In this paper, we analyse how successful front-line workers are in targeting re-qualification programmes at the most disadvantaged groups and which factors shape front-line work. Our findings are based on recent empirical (quantitative as well as qualitative) research in Czech active labour market policy in which we took part and on in-depth interviews on the topic that we carried out with front-line employment-office employees. We demonstrate failures in personalised front-line activation work and in targeting re-qualification programmes at disadvantaged groups and examine the underlying factors (e.g. governance reforms in activation, insufficient personnel resources, emphasis on coercion and standardisation of front-line work).
Anotace česky
V důsledku paradigmatické změny politiky směrem k aktivaci a současné nízké míry nezaměstnanosti se do centra pozornosti aktivní politiky trhu práce v České republice dostaly nejvíce znevýhodněné skupiny nezaměstnaných. Cíl začlenit skupiny s četnými a/nebo závažnými znevýhodněními na trh práce představuje pro pracovníky Úřadu práce, kteří jsou s klienty v přímém styku, novou výzvu. Očekává se od nich totiž, že svým těžko umístitelným klientům poskytnou individualizované, na míru šité služby, a to včetně dobrého zacílení nástrojů aktivní politiky trhu práce. V textu se zabýváme otázkou, nakolik se těmto pracovníkům daří cílit rekvalifikační programy k nejvíce znevýhodněným skupinám, a také faktory, jež ovlivňují podobu přímé práce s nezaměstnanými. Naše zjištění vycházejí z nedávno uskutečněných empirických (kvantitativních i kvalitativních) šetření české aktivní politiky trhu práce, na nichž jsme se podíleli, a z hloubkových rozhovorů provedených s pracovníky Úřadu práce, kteří jsou v přímém kontaktu s uchazeči o zaměstnání. Poukazujeme na selhání v oblasti poskytování individuálně přizpůsobených aktivačních služeb i v oblasti cílenosti rekvalifikačních programů na znevýhodněné skupiny a rozebíráme přitom faktory, jež za těmito selháními stojí (např. změny řízení ve sféře aktivace, nedostatečné personální zdroje, důraz na donucení a standardizace přímé práce s nezaměstnanými).
Zobrazeno: 20. 7. 2024 06:19