WRANA, Zuzana. A Comparison of the Approach to Religion in Classical European and Arabic Folk Tales. In International Conference Literature and Religion: Sin and Atonement, Faculty of Theology, University of Latvia. Rīga, Latvia, February 23, 2023. 2023.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name A Comparison of the Approach to Religion in Classical European and Arabic Folk Tales
Name in Czech Srovnání přístupu k náboženství v klasických evropských a arabských lidových příbězích
Authors WRANA, Zuzana.
Edition International Conference Literature and Religion: Sin and Atonement, Faculty of Theology, University of Latvia. Rīga, Latvia, February 23, 2023, 2023.
Other information
Original language English
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 60206 Specific literatures
Country of publisher Latvia
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) lidová pohádka; Tisíc a jedna noc; bratři Grimmové; náboženství
Keywords in English folktale; One Thousand and One Nights; Brothers Grimm; religion
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. et Mgr. Zuzana Wrana, MPA, učo 415661. Changed: 4/2/2024 16:46.
Abstract
Even though many ancient stories seem magical, superstitious or unreal to us, people believed in them and they were no different from people today who believe in religion, miracles and ideas that have little basis in reality. However, in real terms, religious, whether Christian or Muslim, stories have more in common with fairy tales than we realise, except that fairy tales are far freer, as they tend to be secular and not based on a prescribed belief system or religious codes.
Abstract (in Czech)
I když se nám mnohé starověké příběhy zdají magické, pověrčivé nebo nereálné, lidé v ně věřili a nijak se nelišili a neliší od dnešních lidí, kteří věří v náboženství, zázraky a myšlenky, které mají jen malý základ ve skutečnosti. Reálně však mají náboženské, ať už křesťanské či muslimské, příběhy s pohádkami společného více, než si uvědomujeme, až na to, že pohádky jsou daleko svobodnější, jelikož bývají světské a nezakládají se na předepsaném systému víry nebo náboženských kodexech.
PrintDisplayed: 17/8/2024 22:13