HORÁKOVÁ, Jana. AI a kurátorství virtuálních světů (AI and Curatorship of Virtual Worlds). In AI & CREATIVITY : Mohou být stroje kreativní?, 16.11.2022, Brno. 2022.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name AI a kurátorství virtuálních světů
Name (in English) AI and Curatorship of Virtual Worlds
Authors HORÁKOVÁ, Jana (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition AI & CREATIVITY : Mohou být stroje kreativní?, 16.11.2022, Brno, 2022.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 60405 Studies on Film, Radio and Television
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW Program konference na stránkách Týdne humanitních věd
RIV identification code RIV/00216224:14210/22:00129571
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) umělá inteligence; strojové učení; kurátorství; umění; kreativita
Keywords in English artificial intelligence; machine learning; curatorship; art; creativity
Tags rivok
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Kateřina Rajsová, učo 438994. Changed: 28/2/2023 09:39.
Abstract
Příspěvek je ohlédnutím za výstavou AI ART, která byla součástí festivalu PROTOTYP a interaktivního festivalu Dny AI. Na výstavě byly prezentovány výsledky testování AI softwarů z hlediska potenciálu generovat nový druh vizuálního jazyka a ustavit nové (nejen technické) podmínky pro vznik nového typu kreativity. Nejdříve stručně shrnu základní informace o samotné výstavě, následně se budu věnovat konceptu výstavy z hlediska jeho postupné konkretizace a ve vztahu k vystaveným dílům. Na závěr bude diskutována otázka, jak teoreticky uchopit a reflektovat tento nový typ strojově podpořené kreativity, se zaměřením na výtvarnou tvorbu.
Abstract (in English)
The presentation is a look back at the AI ART exhibition, which was part of the PROTOTYP festival and the AI Days interactive festival. At the exhibition, the results of testing AI software were presented in terms of the potential to generate a new kind of visual language and establish new (not only technical) conditions for the emergence of a new type of creativity. First, I will briefly summarize the basic information about the exhibition itself, then I will focus on the concept of the exhibition from the point of view of its gradual concretization and in relation to the exhibited works. At the end, the question of how to theoretically grasp and reflect this new type of machine-supported creativity, with a focus on artistic creation, will be discussed.
Links
TL02000270, research and development projectName: Media Art Live Archive: Inteligentní rozhraní pro interaktivní zprostředkování kulturního dědictví (Acronym: MediaArtLiveArchive)
Investor: Technology Agency of the Czech Republic
PrintDisplayed: 9/6/2024 04:45