Detailed Information on Publication Record
2022
Poruchy dýchání ve spánku a kardiovaskulární onemocnění
LUDKA, OndřejBasic information
Original name
Poruchy dýchání ve spánku a kardiovaskulární onemocnění
Name in Czech
Poruchy dýchání ve spánku a kardiovaskulární onemocnění
Name (in English)
Sleep-disordered breathing and cardiovascular disease
Authors
LUDKA, Ondřej (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)
Edition
Praha, Klinická kardiologie, p. 1156-1177, 22 pp. 5. vydání, 2022
Publisher
Maxdorf
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Field of Study
30201 Cardiac and Cardiovascular systems
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
Publication form
printed version "print"
RIV identification code
RIV/00216224:14110/22:00127870
Organization unit
Faculty of Medicine
ISBN
978-80-7345-744-0
Keywords in English
sleep disordered breathing; sleep apnea; coronary artery diseases; hypertension; arrhytmias; stroke; heart failure; insomnia; sleep deprivation; circadian rhythmicity
Tags
Tags
Reviewed
Změněno: 14/3/2023 07:55, Mgr. Tereza Miškechová
V originále
Farmakologická i nefarmakologická léčba nemocných s kardiovaskulárními onemocněními (KVO) je v České republice na vysoké úrovni. Pro optimalizaci péče o nemocné s KVO je důležitá nejen identifikace a léčba klasických rizikových faktorů, ale i identifikace a léčba nových, které mohou ovlivnit nejen jejich morbiditu a mortalitu, ale i kvalitu života. Mezi tyto nové faktory patří poruchy dýchání ve spánku (sleep disordered breathing - SDB). Diagnostika a léčba SDB se stává díky již prokázanému významu spánkové apnoe (SA) jako ovlivnitelného rizikového faktoru, který se podílí na vzniku a progresi většiny KVO, důležitou a rychle se rozvíjející oblastí kardiologie. Vzniká tak nový multidisciplinární obor označovaný jako „spánková kardiologie“. Součástí spánkové kardiologie jsou nejen SDB, ale i jiné poruchy spánku se vztahem ke kardiovaskulárnímu systému jako např. insomnie, spánková deprivace či narušená cirkadiální rytmicita. Spánek je pro kardiovaskulární systém stavem fyziologického oddechu a SDB tento stav narušují. Za fyziologických okolností dochází v průběhu spánku k vzestupu tonu parasympatického nervového systému se současným poklesem aktivity sympatiku, srdeční frekvence, krevního tlaku, minutového srdečního výdeje a systémové cévní rezistence. Důsledkem těchto změn je periferní vazodilatace a pokles aftreloadu levé komory srdeční. Opakující se epizody SA tyto fyziologické interakce mezi spánkem a kardiovaskulárním systémem narušují.
In English
Pharmacological and non-pharmacological treatment of patients with cardiovascular diseases (CVD) is at a high level in the Czech Republic. In order to optimize the care of patients with CVD, it is important not only to identify and treat classic risk factors, but also to identify and treat new ones that can affect not only their morbidity and mortality, but also their quality of life. These new factors include sleep disordered breathing (SDB). The diagnosis and treatment of SDB is becoming an important and rapidly developing area of cardiology due to the proven importance of sleep apnea (SA) as a modifiable risk factor involved in the development and progression of most CVD. This creates a new multidisciplinary field called "sleep cardiology". Sleep cardiology includes not only SDB, but also other sleep disorders related to the cardiovascular system, such as insomnia, sleep deprivation or disturbed circadian rhythmicity. Sleep is a state of physiological rest for the cardiovascular system, and SDB disrupt this state. Under physiological circumstances, there is an increase in the tone of the parasympathetic nervous system during sleep, with a simultaneous decrease in sympathetic activity, heart rate, blood pressure, cardiac output and systemic vascular resistance. The consequence of these changes is peripheral vasodilatation and a decrease in left ventricular afterload. Recurrent episodes of SA disrupt these physiological interactions between sleep and the cardiovascular system.