LUDKA, Ondřej. Žilní tromboembolismus a antikoagulační léčba v těhotenství (Venous thromboembolism and anticoagulation therapy in pregnancy). Remedia. Praha: Vydavatelství a nakladatelství Remedia, 2022, vol. 32, No 6, p. 564-569. ISSN 0862-8947.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Žilní tromboembolismus a antikoagulační léčba v těhotenství
Name in Czech Žilní tromboembolismus a antikoagulační léčba v těhotenství
Name (in English) Venous thromboembolism and anticoagulation therapy in pregnancy
Authors LUDKA, Ondřej (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Remedia, Praha, Vydavatelství a nakladatelství Remedia, 2022, 0862-8947.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 30200 3.2 Clinical medicine
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14110/22:00127945
Organization unit Faculty of Medicine
Keywords (in Czech) těhotenství; žilní tromboembolismus; antikoagulační léčba.
Keywords in English pregnancy; venous thromboembolism; anticoagulant treatment
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Jitka Skládaná, učo 28981. Changed: 13/1/2023 13:24.
Abstract
Venózní tromboembolismus (VTE) související s těhotenstvím, který zahrnuje hlubokou žilní trombózu (DVT) a plicní embolii (PE), zůstává ve vyspělých zemích stále jednou z hlavních příčin úmrtí matek během gravidity, a to navzdory použití tromboprofylaxe u žen se zvýšeným rizikem. Přibližně polovina epizod VTE souvisejících s těhotenstvím se vyskytuje v průběhu gravidity s víceméně podobnou distribucí mezi trimestry a druhá polovina během šesti týdnů po porodu. Nejvyšší riziko výskytu VTE je okamžitě po porodu a denní absolutní riziko je vyšší v poporodním období, protože předporodní období trvá mnohem déle než poporodní. Diagnostický management VTE související s těhotenstvím je stále náročný. Současná doporučení se velmi liší v přístupu k diagnostice PE v těhotenství, protože se zakládají na vzácných a slabých důkazech. Nízkomolekulární heparin (LMWH) je v těhotenství antikoagulační léčbou první volby a má pokračovat až do šesti týdnů po porodu a dále minimálně tři měsíce. Ženy, které chtějí kojit, by se měly vyvarovat přímých perorálních antikoagulancií. Řízení porodu vyžaduje multidisciplinární přístup, aby bylo možné rozhodnout o optimálním plánu porodu. Epidurální anestezii lze použít u většiny pacientek za předpokladu, že je respektováno časové okno od poslední dávky LMWH. Ženy s VTE v anamnéze jsou vystaveny riziku recidivy v průběhu těhotenství a v poporodním období.
Abstract (in English)
Pregnancy - related venous thromboembolism (VTE), which included deep vein thrombosis (DVT) and pulmonary embolism (PE), remains one of the leading causes of maternal death during pregnancy in developed countries, despite the use of thromboprophylaxis in women at increased risk. About half of pregnancy-related VTE episodes occur during pregnancy, with a more or less similar distribution among trimesters, and the other half within the six weeks postpartum. The highest risk of VTE is present immediately after delivery, the daily absolute risk being higher in the postpartum period because the antepartum period lasts much longer. The diagnostic management of pregnancy-related VTE remains challenging. Current recommendations vary widely in the approach to diagnosing PE in pregnancy, as they are based on scarce and weak evidence. Low molecular weight heparin (LMWH) is the first-line anticagulant treatment in pregnancy. It should be continued until six weeks postpartum and for at least three months. Women who wish to breastfeed should avoid direct oral anticoagulants. Management of delivery needs a multidisciplinary approach in order to decide on an optimal delivery plan. Regional anesthesia can be administered in most patients, provided that the time window since the last dose of LMWH is respected. Women with a history of VTE are at risk of recurrence during pregnancy and in the postpartum period.
PrintDisplayed: 24/7/2024 18:26