PETROVIĆOVÁ, Katarina. Záhuba i záchrana: kontrastní rámování v Ciceronových projevech (Ruin and rescue: contrasting framing in Cicero's speeches). In ROMA AVREA MMXXII: COLLOQVIVM CICERONIANVM Praha, Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 21.-22. 6. 2022. 2022.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Záhuba i záchrana: kontrastní rámování v Ciceronových projevech
Name (in English) Ruin and rescue: contrasting framing in Cicero's speeches
Authors PETROVIĆOVÁ, Katarina.
Edition ROMA AVREA MMXXII: COLLOQVIVM CICERONIANVM Praha, Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 21.-22. 6. 2022, 2022.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 60206 Specific literatures
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) Cicero; rámování; metafora zkázy; metafora záchrany
Keywords in English Cicero; framing; metapher of ruin; metapher of salvation
Tags Reviewed
Changed by Changed by: doc. Mgr. Katarina Petrovićová, Ph.D., učo 10362. Changed: 17/1/2023 15:50.
Abstract
Teorie rámování, neboli cíleného přenášení důrazů zasazováním konkrétních slovních obratů do kontextů s cílem nenápadně ovlivnit, jakým způsobem o dané věci přemýšlíme, byla formulována v 80. letech 20. století. Praktické využívání rámců, nejčastěji v podobě kontrastních metafor, je ovšem mnohem starší a sahá až k jedné z nejvýznamnějších osobností antické rétoriky, M. Tulliu Ciceronovi. Cílem příspěvku je ukázat, jaké rámce Cicero používá, jak je řetězí, umocňuje i staví do kontrastu, a také, jak je propojuje s tzv. nálepkami. Analýza sleduje jednotlivé strategie zapojování rámců: jak pozvolna gradující (základní navození obrazného rámce, jeho nenápadné rozvíjení až k explicitnímu, často velmi razantnímu pojmenování), tak také expresivní ohromení doplněné zpětným rozklíčováním rámce). Konkrétně se zaměřuje na rámce divokého zvířete a krotitele, zhouby a zachránce, choroby a lékaře, agresora a oběti, vyhnance a triumfátora či vraha a soudce.
Abstract (in English)
The theory of framing, or the purposeful transfer of emphasis by placing specific figures of speech into contexts in order to subtly influence the way we think about a given subject, was formulated in the 1980s. However, the practical use of frames, most often in the form of contrastive metaphors, is much older and dates back to one of the most important figures of ancient rhetoric, M. Tullius Cicero. The aim of this presentation is to show what frames Cicero uses, how he chains, enhances and contrasts them, and also how he links them with so-called vignettes. In the presentation, the different strategies of engaging frames are followed: both gradual gradualism (the basic evocation of a figurative frame, its subtle development to explicit, often very forceful naming) and expressive overwhelm supplemented by the backward deciphering of the frame). Specifically, the presentation focuses on the frames of wild animal and tamer, bane and saviour, disease and doctor, aggressor and victim, exile and triumphant, or murderer and judge.
Links
MUNI/A/1463/2021, interní kód MUName: Od antiky po současnost: prameny, analýza, interpretace (Acronym: OTIOSE)
Investor: Masaryk University
PrintDisplayed: 6/10/2024 09:18