HLOUCH, Lukáš. Neurčitost jako vlastnost právních pojmů (Vagueness as an Attribute of Legal Concepts). Ratio Publica : časopis o právní filosofii a ústavní teorii. Brno: Nugis Finem Publishing s.r.o., 2022, Neuveden, No 2, p. 78-96. ISSN 2787-9550.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Neurčitost jako vlastnost právních pojmů
Name (in English) Vagueness as an Attribute of Legal Concepts
Authors HLOUCH, Lukáš (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Ratio Publica : časopis o právní filosofii a ústavní teorii, Brno, Nugis Finem Publishing s.r.o. 2022, 2787-9550.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50501 Law
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW Open access časopisu
RIV identification code RIV/00216224:14220/22:00128337
Organization unit Faculty of Law
Keywords (in Czech) Vágnost; neurčitost; neurčité pojmy; metodologie; sémantika; pragmatika; kvantitativní
Keywords in English vagueness; uncertainty; uncertain concepts; indeterminacy; methodology; semantics; pragmatics
Tags rivok, uncertain concepts, vagueness
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Changed: 28/2/2023 09:56.
Abstract
Cílem tohoto příspěvku je ukázat neurčitost jako přirozenou vlastnost právních textů, která má v právní regulaci zároveň své významné místo. V první části příspěvku je analyzována neurčitost jako problém normotvorby, jejíž součástí je práce s výrazovou (terminologickou) složkou právního jazyka a z toho plynoucí volba sémantických konstrukcí tvořících lexiku právního textu. Ve druhé části příspěvku je neurčitost ukázána zejm. na problému aplikace tzv. neurčitých pojmů, a to z pohledu jejich teoretického vymezení i praktického uchopení v judikaturní praxi. Příklady z praxe reprezentují odlišný přístup vrcholných orgánů soudní moci k práci s neurčitými pojmy (konkrétně kvantitativními neurčitými pojmy) a také jejich ochotu či odhodlání ke kreativnímu dotváření práva cestou judiciální.
Abstract (in English)
The scope of this article is to show vagueness (indeterminacy) as a natural character feature of legal text, which is essential for legal regulation. In the first part of the article, vagueness is analysed as a problem of law-making process. The lawmaker (legislative bodies) is the one who determines the semantic means of normative legal text. In the second part of the article, vagueness is depicted particularly from the point of view of adjudication (application of law). This is the problem of vague (uncertain, indeterminate) concepts used by the law. Therefore, in the article there are several cases which have been analysed as to present the attitude of supreme courts to the methodology of applying vague (indeterminate) quantitative concepts. Finally, the provoking question of the relation between the idea of vague (indeterminate) concept and an idea of a legal gap shall not be forgotten (a type of a gap intra legem).
PrintDisplayed: 2/9/2024 18:30