FERRAROVÁ, Eva, Marcela PETROVÁ KAFKOVÁ and Tereza KROUŽKOVÁ. Jídlo jako součást identity ve vyšším věku (Food as part of identity in older age). In STÁRNUTÍ 2023 6. gerontologická mezioborová konference Praha, 2. – 3. února 2023. 2023.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Jídlo jako součást identity ve vyšším věku
Name (in English) Food as part of identity in older age
Authors FERRAROVÁ, Eva, Marcela PETROVÁ KAFKOVÁ and Tereza KROUŽKOVÁ.
Edition STÁRNUTÍ 2023 6. gerontologická mezioborová konference Praha, 2. – 3. února 2023, 2023.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50401 Sociology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Social Studies
Keywords in English food; older people; eating habits; identity
Changed by Changed by: Mgr. et Mgr. Marcela Petrová Kafková, Ph.D., učo 55250. Changed: 6/2/2023 08:17.
Abstract
V tomto příspěvku se opíráme o sekundární analýzu anketního šetření, které provedli studující Ústavu etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v roce 2021 se svými prarodiči na základě polostrukturovaného dotazníku. Rozhovory byly uskutečněny s 81 komunikačními partnery a partnerkamirespondenty a respondentkami ve věku 58 až 94 let. Tematizovány byly otázky z následujících okruhů: jak se mění to, co a jak jíme, jak se mění veškeré činnosti s jídlem spojené jako je plánování, nákup, příprava, samotná konzumace, jak starší lidé reagují na klimatické změny a požadavky na „jiné“ jídlo a jiné formy stravování, jak jsou ovlivněni reklamou a jaký kulturně-antropologický význam tyto změny mají pro jejich identitu jako osob vyššího věku.
Abstract (in English)
In this paper, we work with the secondary analysis of a survey conducted by students of the Institute of Ethnology of the Faculty of Arts of Charles University in 2021 with their grandparents based on a semi-structured questionnaire. Interviews were conducted with 81 respondents aged from 58 till 94 years. Questions from the following areas were asked: changes in what and how we eat; changes in all activities related to food such as planning, purchasing, cooking, eating; how older people react to climate change and demands for "different" food; how they are influenced by advertising and what cultural-anthropological significance these changes have for their identity as older people.
Links
GA23-06348S, research and development projectName: Význam jídla ve vyšším věku
Investor: Czech Science Foundation, Meanings of food intake in old age
PrintDisplayed: 28/7/2024 14:22