Detailed Information on Publication Record
2022
Deficit lyzosomální kyselé lipázy - diferenciální diagnostika a možnosti léčby v roce 2022
URBANOVÁ, Zuzana, Věra MALINOVÁ, Tomáš FREIBERGER, Lukáš TICHÝ, Michal VRABLÍK et. al.Basic information
Original name
Deficit lyzosomální kyselé lipázy - diferenciální diagnostika a možnosti léčby v roce 2022
Name (in English)
Lysosomal acid lipase deficiency - differential diagnosis and treatment options in 2022
Authors
URBANOVÁ, Zuzana (203 Czech Republic, guarantor), Věra MALINOVÁ (203 Czech Republic), Tomáš FREIBERGER (203 Czech Republic, belonging to the institution), Lukáš TICHÝ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Michal VRABLÍK (203 Czech Republic)
Edition
Athero Review, Brno, Facta Medica, s.r.o. 2022, 2464-6555
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Článek v odborném periodiku
Field of Study
30202 Endocrinology and metabolism
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
References:
RIV identification code
RIV/00216224:14110/22:00128879
Organization unit
Faculty of Medicine
Keywords (in Czech)
dyslipidemie; hepatomegalie; cholesteryl ester storage disease; Wolmanova choroba; deficit lyzosomální kyselé lipázy
Keywords in English
cholesteryl ester storage disease; dyslipidemia; hepatomegaly; lysosomal acid lipase deficiency; Wolman disease
Tags
Tags
Reviewed
Změněno: 14/3/2023 11:23, Mgr. Tereza Miškechová
V originále
Deficit lyzosomální kyselé lipázy (LAL-D) je vzácné autosomálně recesivní střádavé onemocnění, způsobené mutací v genu LIPA. Výskyt je celosvětově odhadován na 1 : 130 000 až 1 : 300 000 živě narozených dětí. Vede ke střádání cholesteryl esterů a triglyceridů zejména v játrech a k mikrovezikulární steatóze jater v bioptickém nálezu. Forma kojenecká (Wolmanova choroba) je nejprogresivnější, děti vzácně přežívají 6 měsíců a umírají na multiorgánové selhání. U starších dětí a dospělých se projevuje dyslipidemií, hepatomegalií, zvýšením hodnot jaterních testů (CESD – Cholesteryl Ester Storage Disease). V laboratorních nálezech je patrné zvýšení celkového a LDL-cholesterolu a snížení HDL-cholesterolu. Kardiovaskulární komplikace se mohou vyskytovat již v mladém věku a u mnoha pacientů dochází k progresi jaterní fibrózy, k cirhóze a jaternímu selhání. Lipidogram je velmi podobný jako u familiární hypercholesterolemie a předpokládá se, že toto onemocnění je v klinické praxi velmi nedostatečně diagnostikováno. Tento článek upozorňuje na tuto problematiku a na současné možnosti diagnostiky a léčby s ohledem na vývoj enzymové substituční terapie enzymem sebelipázou alfa – rekombinantní humánní lyzosomální kyselou lipázou a je aktualizací článku z roku 2019 s doplněním podrobnějších informací o možnostech genetického vyšetření.
In English
Lysosomal acid lipase deficiency (LAL-D) is a rare autosomal recessive lysosomal storage disease caused by deleterious mutations in the LIPA gene. Occurrence is worldwide estimated to be 1 : 130 000 to 1 : 300 000 live births. Patients pre- senting in infancy have the most rapidly progressive disease, developing signs and symptoms in the first weeks of life and rarely surviving beyond 6 months of age (Wolman disease). Children and adults typically present with some combination of dyslipidemia, hepatomegaly, elevated transaminases, and microvesicular hepatosteatosis on biopsy – cholesteryl ester storage disease (CESD). Liver damage with progression to fibrosis, cirrhosis and liver failure occurs in a large proportion of patients. Elevated low-density lipoprotein cholesterol levels and decreased high-density lipoprotein cholesterol levels are common features, and cardiovascular disease may manifest as early as childhood. The lipid profile is very similar as we can see in familial hypercholesterolemia, so it is not surprising that LAL-D is under-recognized in clinical practice. This article provides practical guidance to lipidologists, on how to recognize individuals with this disease and, current management options are reviewed in light of the development of enzyme replacement therapy with sebelipase alfa, a recombinant human lysosomal acid lipase enzyme and is an update of a 2019 article with the addition of more detailed information on genetic testing options.