ADAM, Martin. Narrative as an Effective Tool of Persuasion in Protestant Sermons. In Religion in the Public Sphere: From the Ancient Years to the Post-Modern Era, 20-22 June 2023, National and Kapodistrian University of Athens, Athens, Greece. 2023.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Narrative as an Effective Tool of Persuasion in Protestant Sermons
Name in Czech Vyprávění jako účinný nástroj přesvědčování v protestantských kázáních
Authors ADAM, Martin.
Edition Religion in the Public Sphere: From the Ancient Years to the Post-Modern Era, 20-22 June 2023, National and Kapodistrian University of Athens, Athens, Greece, 2023.
Other information
Original language English
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 60203 Linguistics
Country of publisher Greece
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Organization unit Faculty of Education
Keywords (in Czech) vyprávění; narativ; persvaze; kázání; přesvědčování
Keywords in English narrative; persuasion; sermon; persuasive
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: doc. Mgr. Martin Adam, Ph.D., učo 14990. Changed: 21/6/2023 15:21.
Abstract
One of the common denominators that underlie Protestant sermons is their narrative character. Storytelling of different genres with different phases and culminations seems to serve the needs of the church for teaching via preaching. The storyline of sermons may include biblical stories (Gospel as well as other stories, such as parables), a story from a different source (lyrics, a poem, a joke, media, fiction, etc.) or a personal story (reminiscences, experiences, and the like), that is a narrative in the broadest sense of the word (cf. Nash, 1985, 26ff; Wierzbicka, 2001). The story as such carries the line of narration and helps point out ideas, illustrate the doctrine and draw conclusions. Moreover, the narrative line in sermons naturally includes all three Aristotelian persuasive appeals. The proposed paper strives to look at narrative as a tool of persuasion; it wants to demonstrate how stories take believers by the hand and lead them to persuasion, conviction and belief. Thus, the narrative line in protestant sermons appears to be a constitutive feature; not only does such a sermon attract the attention of listeners more easily, it enables the preacher to construe the intended structure of the message gradually and to conclude the sermon with a true (typically pathetic) punchline, that is a message that aims directly at the hearts and minds of the audience.
Abstract (in Czech)
Jedním ze společných jmenovatelů protestantských kázání je jejich vyprávěcí charakter. Vyprávění různých žánrů s různými fázemi a vyvrcholeními zřejmě slouží potřebám církve pro vyučování prostřednictvím kázání. Děj kázání může zahrnovat biblické příběhy (evangelium i jiné příběhy, např. podobenství), příběh z jiného zdroje (text, báseň, vtip, média, beletrie apod.) nebo osobní příběh (vzpomínky, zážitky apod.), tedy vyprávění v nejširším slova smyslu (srov. Nash, 1985, 26ff; Wierzbicka, 2001). Příběh jako takový nese linii vyprávění a pomáhá poukázat na myšlenky, ilustrovat učivo a vyvozovat závěry. Navíc narativní linie v kázáních přirozeně zahrnuje všechny tři aristotelské přesvědčovací apely. Navrhovaný článek se snaží nahlížet na vyprávění jako na nástroj přesvědčování; chce ukázat, jak příběhy berou věřící za ruku a vedou je k přesvědčování, přesvědčení a víře. Narativní linie v protestantských kázáních se tak jeví jako konstitutivní prvek; nejenže takové kázání snáze upoutá pozornost posluchačů, ale umožňuje kazateli postupně vystavět zamýšlenou strukturu sdělení a zakončit kázání pravdivou (typicky patetickou) pointou, tedy sdělením, které míří přímo do srdce a mysli posluchačů.
PrintDisplayed: 30/6/2024 07:01