FOŘT, Bohumil a Jiří KOTEN. Narrator’s Commentary in Czech Literature (1300–1900). In Peter Hühn, John Pier, Wolf Schmid. Handbook of Diachronic Narratology. Berlin - Boston: DeGruyter, 2023, s. 55-70.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Narrator’s Commentary in Czech Literature (1300–1900)
Název česky Vypravěčský komentář v české literatuře čtrnáctého až devatenáctého století
Autoři FOŘT, Bohumil a Jiří KOTEN.
Vydání Berlin - Boston, Handbook of Diachronic Narratology, od s. 55-70, 16 s. 2023.
Nakladatel DeGruyter
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 60205 Literary theory
Stát vydavatele Německo
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky narativní komentář, diachronní naratologie, česká literatura
Klíčová slova anglicky narrator's commentary, diachronic narratology, Czech literature
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: doc. PhDr. Bc. Ondřej Šefčík, Ph.D., učo 7653. Změněno: 25. 1. 2024 09:36.
Anotace
The study focuses on the phenomenon of narrator’s commentary in selected works of Czech literature from a developmental perspective. First, the study brings an overview and analysis of the theoretical grasps of this specific phenomenon. Consequently, it defines concrete types of this phenomenon present in the given period. This typology is based on the forms and functions of narrator’s commentary and follows their historical metamorphoses using particular works of Czech literature, of which the authors believe that they can be considered typical, for exemplification. As a conclusion, the study shows the rich variety of means used for the purpose of narrator’s commentary that are inherent to particular developmental periods of Czech literary narratives and their functioning.
Anotace česky
Studie se soustřeďuje na fenomén tzv. vypravěčského komentáře ve vybraných dílech české literatury z vývojové perspektivy. První část studie přináší přehled a analýzu stávajících teoretických uchopení tohoto specifického fenoménu. Následuje část, v níž jsou definovány konkrétní typy tohoto fenoménu vyskytující se v literatuře dané epochy. Tato typologie je založena na formách a funkcích narativního komentáře a sleduje jeho historické proměny používajíce pro exemplifikaci konkrétní díla, o nichž autoři věří, že jsou pro dané jevy typické. Ve svých závěrech studie poukazuje na bohatou rozmanitost prostředků používaných pro účely vypravěčského komentáře, které jsou příznačné pro konkrétní vývojová období českého literárního narativu a jejich funkcí.
Návaznosti
MUNI/A/1093/2022, interní kód MUNázev: Podpora výzkumu studentů oborů obecná jazykověda (mgr., ph.d.), indoevropeistika (ph.d.), narratologie (ph.d.) a baltistika (mgr.)
Investor: Masarykova univerzita, Podpora výzkumu studentů oborů obecná jazykověda (mgr., ph.d.), indoevropeistika (ph.d.), narratologie (ph.d.) a baltistika (mgr.)
VytisknoutZobrazeno: 31. 5. 2024 05:43