Detailed Information on Publication Record
2023
THE INFLUENCE OF FAMILY ON THE ORIGIN AND DEVELOPMENT OF EATING DISORDERS IN ADOLESCENT GIRLS
KOLKOVÁ, VeronikaBasic information
Original name
THE INFLUENCE OF FAMILY ON THE ORIGIN AND DEVELOPMENT OF EATING DISORDERS IN ADOLESCENT GIRLS
Name in Czech
Vliv rodiny na vznik a vývoj poruch příjmu potravy u adolescentních dívek
Authors
KOLKOVÁ, Veronika
Edition
2023
Other information
Language
English
Type of outcome
Prezentace na konferencích
Field of Study
50302 Education, special
Country of publisher
Spain
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
References:
Organization unit
Faculty of Education
ISBN
978-84-09-52151-7
Keywords (in Czech)
Speciální pedagog, poruchy příjmu potravy, adolescence, dívky, škola, rodina, typologie rodin, intervence, kvalitativní výzkum, případová studie, Česká republika
Keywords in English
Special educator, eating disorders, adolescence, girls, school, family, typology of families, intervention, qualitative research, case study, the Czech Republic.
Tags
International impact, Reviewed
Změněno: 30/1/2024 10:46, Mgr. Daniela Marcollová
V originále
The scope of work of a special educator is very broad and it needs to cover many areas that could affect or disrupt a successful education of young individuals. The adolescence period is an important life milestone in which the personality of young people is developed and it puts them into new roles. Adolescents need new opportunities to test these roles and to adopt their own position in society. In this tumultuous period is very important a good support and attention from the school, family and their peers. If these basic needs are not fulfilled, we can encounter a pathological development which is necessary to detect in time and conduct in the right direction. The submitted work focuses on the understanding of family influences on the development and progression of eating disorders in adolescent girls. The goals of the work were to find out what influence has a family and its typology on the development and progression of eating disorders in adolescent girls. Furthermore, to detect how the role of family changes during the occurrence of eating disorders in girls. Lastly, to introduce which factors in these families can be considered protective or risky to the treatment of these disorders. A qualitative technique was chosen for this research which included processing of four case studies based on precedent semi-structured interviews. The case studies were subjected to phenomenological research. All data were coded, categorized and analyzed in a way to disclose answers to the understanding of researched topic. The results were introduced by a method called card-sorting. In the end, the research questions were answered and the gained data were discussed. These discovered data bring to the educators a better understanding of what the girls are going through which allows them to provide better care and help not only to the affected girls but also to their families.
In Czech
Náplň práce speciálního pedagoga je velmi široká a musí zasahovat do mnoha oblastí, které by mohly ovlivnit či narušit úspěšné vzdělávání mladých jedinců. Období dospívání je významným životním milníkem, který utváří osobnosti mladých lidí a staví je do nových rolí. Adolescenti potřebují příležitosti si tyto role vyzkoušet a osvojit si své postavení ve společnosti. V tomto bouřlivém období je velmi důležitá opora a pozornost ze strany školy, rodiny i vrstevníků. Při nenaplňování těchto základních potřeb se můžeme setkávat s patologickým vývojem, který je potřeba včasně odhalit a uvést správným směrem. Předkládána práce se zaměřuje na pochopení vlivu rodin na vznik a vývoj poruch příjmu potravy u adolescentních dívek. Cílem práce bylo zjistit, jaký vliv má rodina a její typologie na vznik a vývoj poruch příjmu potravy u adolescentních dívek. Dále odhalit, jak se mění role rodiny během výskytu poruch příjmu potravy u dívek. A v neposlední řadě uvést, jaké faktory lze v rodině považovat za protektivní nebo rizikové při léčbě těchto poruch. Pro výzkum bylo zvoleno kvalitativní šetření, které obsahovalo zpracování čtyř případových studií na základě předchozích polostrukturovaných rozhovorů. Případové studie byly podrobené fenomenologickému zkoumání. Veškerá data byla kódována, kategorizována a analyzována tak, aby přinesla odpovědi k pochopení zkoumaného tématu. Výsledky byly představené pomoci techniky zvané vyložení karet. V závěru došlo k zodpovězení výzkumných otázek a k diskusi nad získanými údaji. Zjištěná data přinášejí speciálním pedagogům lepší porozumění toho, co dívky prožívají, čímž dokážou zajistit lepší péči a pomoc nejen dívkám samotným, ale také jejich rodinám.
Links
MUNI/A/1347/2022, interní kód MU |
|