ČERNÝ, Michal. Transformace konceptu informační gramotnosti s ohledem na možnosti generativních systémů umělé inteligence ve školním prostředí. Online. In M. Kaliba & P. Ambrožová. Digitální vzdělávání v měnící se společnosti: nové výzvy, rizika, prevence. Sborník příspěvků z konference ERIS22. 1st ed. Hradec Králové: Gaudeamus, 2023, p. 69-78. ISBN 978-80-7435-908-8.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Transformace konceptu informační gramotnosti s ohledem na možnosti generativních systémů umělé inteligence ve školním prostředí
Authors ČERNÝ, Michal.
Edition 1. vyd. Hradec Králové, Digitální vzdělávání v měnící se společnosti: nové výzvy, rizika, prevence. Sborník příspěvků z konference ERIS22, p. 69-78, 10 pp. 2023.
Publisher Gaudeamus
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form electronic version available online
Organization unit Faculty of Arts
ISBN 978-80-7435-908-8
Keywords (in Czech) AI; umělá inteligence; informační gramotnost; kreativita; GPT-3, ChatGPT; Bauman; modernita
Keywords in English AI; artificial intelligence; information literacy; creativity; GPT-3, ChatGPT; Bauman; modernity
Tags Reviewed
Changed by Changed by: RNDr. Michal Černý, Ph.D., učo 268947. Changed: 1/9/2023 07:48.
Abstract
Příspěvek se sleduje otázku transformace konceptu informační gramotnosti v souvislosti s nástupem generativních systémů umělé inteligence (GPT-3, Dalle-2). Ukazuje, že schopnost práce s těmito nástroji proměňuje základní praxi práce s informacemi a současně představuje nezbytný předpoklad pro studium a práci v moderní společnosti. Snaží se upozornit na bariéry, které by absence takové kompetence způsobovala a zdůraznit její sociální dimensi.
Abstract (in English)
This paper examines the question of the transformation of the concept of information literacy in the context of the emergence of generative artificial intelligence systems (GPT-3, Dalle-2). It shows that the ability to work with these tools transforms the essential practice of working with information and at the same time represents a necessary prerequisite for studying and working in modern society. It seeks to draw attention to the barriers that the absence of such competence would cause and to highlight its social dimension.
PrintDisplayed: 20/7/2024 05:24