KUNC, Josef, Petr TONEV, Markéta NOVOTNÁ, Petr ŠAŠINKA, Soňa RASZKOVÁ and Zdeněk DVOŘÁK. Budoucnost metropolitní spolupráce v České republice: řízení, správa, institucionalizace (Future of Metropolitan Cooperation in the Czech Republic: Governance, Administration, Institutionalization). In Tvorivé hľadanie v geografii. 2023.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Budoucnost metropolitní spolupráce v České republice: řízení, správa, institucionalizace
Name (in English) Future of Metropolitan Cooperation in the Czech Republic: Governance, Administration, Institutionalization
Authors KUNC, Josef (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Petr TONEV (203 Czech Republic, belonging to the institution), Markéta NOVOTNÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Petr ŠAŠINKA (203 Czech Republic), Soňa RASZKOVÁ (203 Czech Republic) and Zdeněk DVOŘÁK (203 Czech Republic).
Edition Tvorivé hľadanie v geografii, 2023.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Conference abstract
Field of Study 50602 Public administration
Country of publisher Slovakia
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW stránka na výstup na stránce vydavatele
RIV identification code RIV/00216224:14560/23:00134511
Organization unit Faculty of Economics and Administration
Keywords (in Czech) aplikovaný výzkum; metropolitní regiony; správa obcí; územní plánování; Česká republika
Keywords in English applied research; metropolitan regions; municipality governance; spatial planning; Czech Republic
Changed by Changed by: Ing. Markéta Novotná, Ph.D., učo 349165. Changed: 12/10/2023 22:44.
Abstract
Metropolitní spolupráce představuje hierarchicky vyšší úroveň spolupráce obcí ve funkčních městských oblastech. Tato území jsou charakterizována vysokou mírou urbanizace a koncentrace obyvatel, koncentrací ekonomických aktivit, vědy a výzkumu a také intenzivními socio-ekonomickými vazbami mezi centrem a jeho zázemím. Po dlouhých letech direktivních zásahů, stagnace a nedůvěry k meziobecní spolupráci dochází v ČR poměrně živelně k metropolizaci území, která významně překresluje prostorové vztahy mezi sídly v území, má dopad na poptávku po službách veřejné správy v jednotlivých územních úrovních, resp. přináší nové podněty do její činnosti. V ČR však stále absentuje řízení rozvoje metropolitních území, což znamená, že neexistuje instituce, která by nesla za rozvoj tohoto funkčního území odpovědnost. Nově vzniklou instituci zaměřenou na řízení rozvoje funkčních urbánních regionů bude nutné podmínit legislativní změnou. Na základě výsledků diskuse a všeobecného konsensu s odborníky z praxe, veřejné i akademické sféry byly provedeny další postupné práce na legislativních úpravách směřujících k návrhu metodiky k ustavení metropolitního svazku, který bude koordinovat metropolitní meziobecní spolupráci. Faktory, které podmiňují úspěšnost metropolitní spolupráce, je možné shrnout do několika základních bodů, a to: dlouhodobé tradice spolupráce, výrazné bottom-up iniciativy, ukotvení v legislativě a pozitivním přístupu centrálních orgánů. Tyto aspekty zatím v ČR nejsou zcela naplňovány. Výsledky analýz, příkladů dobré praxe a zahraničních zkušeností, ale i výzkumů, diskusí a rozhovorů s tuzemskými stakeholdery prokazatelně nastartovaly širokou debatu a zájem všech hierarchických úrovní veřejné správy (obce, ORP, kraje, ministerstva – MMR ČR a MV ČR) ke dříve opomíjené problematice metropolitní spolupráce a její možné institucionalizaci. Byly iniciovány procesy, které povedou k založení metropolitního svazku v modelové Brněnské metropolitní oblasti v blízké budoucnosti (pilotní verze) a v horizontu 2027+ ke koncepční změně řízení rozvoje metropolitních území na bázi univerzálního řešení blízkého modernímu a vyspělému evropskému prostředí.
Abstract (in English)
Metropolitan cooperation represents a hierarchically higher level of collaboration among municipalities in functional urban areas. These areas are characterized by a high degree of urbanization, population concentration, economic activities, science, and research, as well as intensive socio-economic connections between the center and its surroundings. After many years of directive interventions, stagnation, and distrust in inter-municipal cooperation, the Czech Republic is experiencing a spontaneous process of metropolitanization. This process significantly reshapes spatial relationships between settlements in the region, impacting the demand for public services at various territorial levels and introducing new stimuli into their activities. However, there is still a lack of management for the development of metropolitan areas in the Czech Republic, meaning there is no institution responsible for the development of this functional territory. The establishment of a newly created institution focused on managing the development of functional urban regions will require legislative changes. Based on the results of discussions and a general consensus with experts from practice, the public, and the academic sphere, further gradual work has been carried out on legislative adjustments aimed at proposing a methodology for establishing a metropolitan association that will coordinate metropolitan inter-municipal cooperation. Factors influencing the success of metropolitan cooperation can be summarized in several basic points: long-term traditions of collaboration, significant bottom-up initiatives, anchoring in legislation, and a positive approach from central authorities. These aspects are not yet fully realized in the Czech Republic. The results of analyses, examples of good practices, foreign experiences, as well as research, discussions, and interviews with domestic stakeholders have undeniably sparked a broad debate and interest at all hierarchical levels of public administration (municipalities, districts, regions, ministries – Ministry of Regional Development of the Czech Republic and Ministry of the Interior of the Czech Republic) in the previously neglected issue of metropolitan cooperation and its potential institutionalization. Processes have been initiated that will lead to the establishment of a metropolitan association in the model Brno Metropolitan Area in the near future (pilot version) and, by 2027+, to a conceptual change in the management of the development of metropolitan areas based on a universal solution close to a modern and advanced European environment.
Links
TL03000230, research and development projectName: Institucionalizace metropolitní spolupráce jako faktor zvýšení motivace obcí ke spolupráci v metropolitních oblastech
Investor: Technology Agency of the Czech Republic
PrintDisplayed: 1/5/2024 15:11