KOZÁK, Matěj. Spojení piva a šlechty v pozdním strědověku (Connection of Beer and Nobility in Late Middle Ages). In Tradície nás spájajú. 2023.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Spojení piva a šlechty v pozdním strědověku
Name (in English) Connection of Beer and Nobility in Late Middle Ages
Authors KOZÁK, Matěj.
Edition Tradície nás spájajú, 2023.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Requested lectures
Field of Study 60101 History
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW Program akce
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) pivo, šlechta, pozdní středověk, pivovarnictví
Keywords in English beer; nobility; late middle ages; brewery
Changed by Changed by: Mgr. Hana Ambrožová, učo 1759. Changed: 25/1/2024 14:49.
Abstract
Příspěvek se bude věnovat tematice piva a šlechty ve středověku. Nejdříve bych se chtěl zaměřit na to, jakou roli mělo pivo v jídelníčku šlechty. Tedy jaká piva se pila a jakou měla konkurenci v porovnání s ostatními nápoji, jakými jsou např. víno a pálenka. Zároveň pivo tvořilo i důležitou komoditu. Proto se ve druhé části zaměřím na to, jak se šlechta podílela na podnikání v oblasti tzv. režijního hospodářství, kdy na svých panstvích začala podnikat. To se rovněž týkalo i vaření a šenkování piva, což se nelíbilo městům, kterým to narušovalo právo na monopol vaření piva a zásobování krčem v okolí samotného města. Tyto neshody skončily až u soudu a vyústily v uzavření dohody. Závěrem bych chtěl zmínit o drobné zajímavosti spojené s českým místodržícím Ferdinandem Tyrolským, synem krále Ferdinanda I. Ten na svém zámku Ambras pořádal pro přátele z řad šlechty velké večírky spojené s nezřízenou konzumací alkoholických nápojů. K tomu patřilo např. obří pivo na uvítání nebo „opilecký“ zápis do speciální knihy. Vedle toho se podobné pijácké události děly i na jihočeském zámku Bechyně v držení významného rodu Rožmberků.
Abstract (in English)
The paper will cover the topic of beer and royalty in the Middle Ages. First, I'd like to focus on what role beer played in the nobility's diet. That is, what beers were drunk and what competition they had compared to other beverages such as wine and brandy. At the same time, beer was also important commodity Therefore, in the second part I will focus on how the nobility participated in business in the area of so-called. the overhead economy, when she started her own business on her estate. This also applied to brewing and serving, which didn't sit well with the towns that it violated the right to a beer brewing monopoly, and supplying taverns around the city itself. These disagreements ended up in court and resulted in conclusion of agreement Finally, I would like to mention the small interest associated with the Czech viceregent Ferdinand of Tyrol, son of King Ferdinand I. The one at his castle Ambras hosted for friends from of the nobility large parties associated with the disorderly consumption of alcoholic beverages. This included, for example, a giant beer to welcome or a "drunken" signature in a special book. Alongside this, similar drinking events works were also held at the south-bohemian Chateau Bechyně in the possession of the prominent house of Rožmberk.
Links
MUNI/A/1362/2022, interní kód MUName: Kulturní dějiny piva - města jakožto tvůrci pivní kultury
Investor: Masaryk University
PrintDisplayed: 29/8/2024 19:30