POSPÍŠILÍKOVÁ, Barbora. Zásada zákazu dvojího trestání v judikatuře Nejvyššího správního soudu (The principle of prohibition of double jeopardy in the case law of the Supreme Administrative Court). In Cofola 2023. 2023.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Zásada zákazu dvojího trestání v judikatuře Nejvyššího správního soudu
Name in Czech Zásada zákazu dvojího trestání v judikatuře Nejvyššího správního soudu
Name (in English) The principle of prohibition of double jeopardy in the case law of the Supreme Administrative Court
Authors POSPÍŠILÍKOVÁ, Barbora.
Edition Cofola 2023, 2023.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50501 Law
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Law
Keywords (in Czech) Zákaz dvojího trestání, správní trestání, sbíhající se správní delikty, porušení povinností na ochranu životního prostředí
Keywords in English The prohibition against double jeopardy, administrative punishment, concurrent administrative offences, breach of environmental protection obligations
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Changed: 25/6/2024 14:22.
Abstract
Příspěvek naráží na problematiku dvojího trestání v ochraně životního prostředí. I pro správní trestání platí zásada ne bis in idem, podle níž nikdo nemůže být dvakrát potrestán pro stejný skutek. V důsledku protiprávního jednání v praxi nemálokdy dochází k porušení hned několika složkových nebo průřezových zákonů na ochranu životního prostředí. Vzhledem k roztříštěnosti správněprávní odpovědnosti v jednotlivých složkových a průřezových zákonech na ochranu životního prostředí se často nevede společné řízení, jak jej předvídá § 41 zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich. Není proto výjimkou, že dochází k potrestání pachatele za totéž jednání v rámci více správních řízení (ať už současně, či po sobě jdoucích). Příspěvek je věnován rešerši judikatury Nejvyššího správního soudu, která se zabývá zásadou zákazu dvojího trestání, a to se zaměřením na právo životního prostředí. Předmětná judikatura reflektuje situace, kdy na základě žaloby proti rozhodnutí správního orgánu pachatel tvrdí, že byl za jeden skutek potrestán dvakrát, čímž mělo dojít k porušení zásady zákazu dvojího trestání.
Abstract (in English)
The paper alludes to the issue of double jeopardy in environmental protection. The principle of ne bis in idem, according to which no one can be punished twice for the same act, also applies to administrative punishment. In practice, violations of several component or cross-cutting environmental protection laws are not infrequently committed as a result of illegal conduct. Due to the fragmentation of administrative liability in the individual component and cross-cutting environmental protection laws, joint proceedings are often not conducted as provided for in Section 41 of Act No. 250/2016 Coll., on liability for offences and proceedings thereon. Therefore, it is not an exception that an offender is punished for the same conduct in several administrative proceedings (either simultaneously or consecutively). The paper is devoted to a search of the Supreme Administrative Court's case law dealing with the principle of prohibition of double jeopardy, with a focus on environmental law. The case-law in question reflects situations where, on the basis of an action against a decision of an administrative authority, the perpetrator claims that he has been punished twice for one act, which should have violated the principle of prohibition of double jeopardy.
PrintDisplayed: 28/8/2024 11:12