p 2023

Faktory ovlivňující adherenci k eHealth intervencím pro podporu zdraví: jen stažení aplikace nestačí

SVĚTLÁK, Miroslav and Dana VIGAŠOVÁ

Basic information

Original name

Faktory ovlivňující adherenci k eHealth intervencím pro podporu zdraví: jen stažení aplikace nestačí

Name (in English)

Factors influencing adherence to eHealth interventions for health promotion: just downloading an app is not enough

Authors

SVĚTLÁK, Miroslav (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Dana VIGAŠOVÁ (703 Slovakia, belonging to the institution)

Edition

Mezinárodní konference Kontexty současné psychologie, Ostrava, 2023

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Vyžádané přednášky

Field of Study

30301 Social biomedical sciences

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14110/23:00132219

Organization unit

Faculty of Medicine

Keywords in English

eHealth; health promotion

Tags

Reviewed
Změněno: 10/4/2024 13:09, Mgr. Tereza Miškechová

Abstract

V originále

Rozvoj a dostupnost informačních a komunikačních technologií, stejně tak jako rostoucí technická gramotnost populace, přináší nebývalé možnosti implementace eHealth intervencí podporujících zdraví napříč diagnózami a medicínskými obory. eHelath programy (1) jsou snadno dostupné; (2) jsou anonymní; (3) jsou dostupné lidem během jejich každodenního života; (4) nevyžadují nutně zapojení zdravotního experta; (5) jsou levnější a (6) šetří čas. Jejich rozšíření, snadná dostupnost a mediální pozornost však také vytvářejí iluzi, že mnohdy k efektu stačí jen stažení samotné aplikace. Je to jako když si koupíme novou knihu, kterou nepřečteme, ale v knihovně vytváří iluzi znalosti. Bez ohledu na dostupnost a zcela oprávněné nadšení pro využití eHelath v medicíně se však dostáváme ke zcela zásadní otázce, ostatně jako u jakékoli léčby a intervence, a to je, do jaké míry jsou uživatelé zmíněných aplikací a programů k léčbě adherentní a co jsou faktory, které adherenci eHealth programů maximalizují. Jen znalost těchto faktorů může pomoci odborníkům a IT vývojářům odpovědět na otázku, pro koho, kdy, s jakým onemocněním a v jaké fázi léčby a procesu zdravení eHealth intervence fungují. Výsledky systematického review budou dány do vtahu se studií MUNI Healthy Minds a MOU-Mindcare, které probíhají na LF MU a Masarykově onkologickém ústavu.

In English

The development and availability of information and communication technologies, as well as the increasing technical literacy of the population, brings unprecedented opportunities to implement health-promoting eHealth interventions across diagnoses and medical disciplines. eHelath programs (1) are easily accessible; (2) are anonymous; (3) are available to people during their daily lives; (4) do not necessarily require the involvement of a health expert; (5) are less expensive; and (6) save time. However, their prevalence, ease of accessibility and media attention also create the illusion that often just downloading the app itself is enough to have an effect. It's like buying a new book that we don't read, but the library creates the illusion of knowledge. However, regardless of the availability and the quite justified enthusiasm for the use of eHelath in medicine, we come to a very fundamental question, as with any treatment and intervention, and that is to what extent the users of said applications and programs are adherent to the treatment and what are the factors that maximize the adherence of eHealth programs. Only knowledge of these factors can help practitioners and IT developers answer the question of for whom, when, with what disease and at what stage of the treatment and healing process eHealth interventions work. The results of the systematic review will be put in conjunction with the MUNI Healthy Minds and MOU-Mindcare studies, which are ongoing at the LF MU and Masaryk Cancer Institute.

Links

MUNI/A/1319/2022, interní kód MU
Name: Pokračování studie zabývající se účinností a vhodností mobilní aplikace MindCare na duševní a tělesné zdraví onkologicky nemocných: randomizovaná kontrolovaná studie
Investor: Masaryk University, Effectiveness and Suitability of the Online Mobile Application MOÚ MindCare for the Mental and Physical Health of Cancer Patients: Randomized Controlled Trial
NU22-09-00056, research and development project
Name: Ověření účinnosti eHealth mobilní aplikace na podporu duševního zdraví při snižování stresu a prevenci stresem navozených změn psycho-neuroendokrino-imunologické sítě u pacientek s nádorem prsu po ukončené adjuvantní chemoterapii (Acronym: MOU-MindCare)
Investor: Ministry of Health of the CR, Subprogram 1 - standard