DOLEŽAL, Petr. Monitorování vásledků a procesu psychoterpie v běžné praxi (Routine outcome and process monitoring in daily practise of psychotherapy). In 34. Česko-slovenská psychoterapeutická konference. 2023.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Monitorování vásledků a procesu psychoterpie v běžné praxi
Name (in English) Routine outcome and process monitoring in daily practise of psychotherapy
Authors DOLEŽAL, Petr (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition 34. Česko-slovenská psychoterapeutická konference, 2023.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14230/23:00134520
Organization unit Faculty of Social Studies
Keywords in English routine outcome monitoring; psychotherapy; psychotherapy process
Tags rivok
Changed by Changed by: Mgr. Blanka Farkašová, učo 97333. Changed: 9/4/2024 12:46.
Abstract
Příspěvek představí jednu z nejúspěšnějších inovací v oblasti zlepšování výsledků psychoterapie za posledních 30 let. Představíme myšlenku rutinního monitorování výsledků a procesu psychoterapie pomocí jednoduchých standardizovaných dotazníků (dále ROM dle anglického routine outcome monitoring). V oblasti psychoterapie se potýkáme se situací, kdy dlouhodobě neroste její účinnost (Miller et al., 2013). Je velmi vzácným výsledkem, že se podaří objevit intervenci, která nevyžaduje vysokou specializaci a je využitelná napříč psychoterapeutickými modalitami a kontexty. ROM představuje takovou intervenci. Idea ROM je úzce spjatá s myšlenkou personalizované medicíny a snahou poskytnout psychoterapeutům a jejich klientům nebo pacientům okamžitou zpětnou vazbu (Schuckard et al., 2017). Existuje více systémů, které jsou založeny na této myšlence. Po 30 letech implementace a výzkumů můžeme spolehlivě říct, že ROM pomáhá zlepšovat efektivitu psychoterapie a snižuje podíl předčasně ukončených případů (De Jong et al., 2021). V tomto příspěvku představíme důvody, proč se o ROM zajímat, jaké jsou dosavadní výsledky používání a představíme myšlenku, že ROM může být integrální součástí péče o naše pacienty a klienty. Při implementaci je důležité mít na paměti, že důležitá část není samotné měření, ale to, jak s výsledky naložíme a zda jsme schopni dělat změny v práci s danými pacienty a klienty nebo v rámci daného pracoviště. ROM představuje relativně snadnou cestu, jak rozvinout vlastní praxi, přispívá k transparentnosti psychoterapeutického procesu, rozvíjí terapeutický vztah a umožňuje každému z nás jednoduše se přiblížit ideálu evidence-based přístupu. Klíčová je ale správná implementace a uvědomění si, že tak jako vše v psychoterapii, ani ROM nepředstavuje bezchybnou a ve všech kontextech fungující intervenci. Nejlépe funguje v dialogu s pacienty a klienty a s ohledem na kontext. Koneckonců nám poskytují nakonec jen čísla a grafy, jejichž význam můžeme vytvořit opět jen v rozhovoru.
Abstract (in English)
This paper will introduce one of the most successful innovations in the field of performance improvement psychotherapy over the last 30 years. We will introduce the idea of routine monitoring the outcome and process of psychotherapy using simple standardized questionnaires (hereafter ROM after the English routine outcome monitoring). In the field of psychotherapy, we are faced with a situation in which the effectiveness of psychotherapy is not growing in the long term. (Miller et al., 2013). It is a very rare outcome that an intervention can be discovered, that does not require high specialization and is applicable across psychotherapeutic modalities and contexts. ROM represents such an intervention. The idea of ROM is closely related to the idea of personalized medicine and the desire to provide psychotherapists and their clients or patients with immediate feedback (Schuckard et al., 2017). There are multiple systems that are based on this idea. After 30 years of implementation and research, we can reliably say that ROM helps to improve the effectiveness of psychotherapy and reduces the dropout rate (De Jong et al., 2021). In this paper, we will present the reasons to be interested in ROM, what are the outcomes of use to date, and we will introduce the idea that ROM can be an integral part of the care of our patients and clients. When implementing it, it is important to keep in mind, that the important part is not the measurement itself, but how we handle the results and whether we are able to make changes in our work with a given patient or client or within a given workplace.
Links
TL03000049, research and development projectName: Deep learning v psychoterapii: Strojová analýza nahrávek terapeutických sezení (Acronym: DeePsy)
Investor: Technology Agency of the Czech Republic
PrintDisplayed: 28/7/2024 14:28