DĚDINOVÁ, Tereza. Přizpůsobit se, nebo zemřít? Komický a tragický modus v klimatické fikci (Adapt or die? Comic and tragic modus in climate fiction). In Kolokvium Jak vyprávět klimatickou změnu a environmentální žal? 2023.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Přizpůsobit se, nebo zemřít? Komický a tragický modus v klimatické fikci
Name (in English) Adapt or die? Comic and tragic modus in climate fiction
Authors DĚDINOVÁ, Tereza.
Edition Kolokvium Jak vyprávět klimatickou změnu a environmentální žal? 2023.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 60205 Literary theory
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) Klimatická fikce; cli-fi; environmentální krize; komedie a tragédie; dystopie
Keywords in English Climate fiction; cli-fi; environmental crisis; comedy and tragedy; dystopia
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Tereza Dědinová, Ph.D., učo 74337. Changed: 16/1/2024 15:49.
Abstract
Ve studii z roku 1974 ekolog a literární vědec Joseph W. Meeker charakterizoval západní kulturu jako podléhající tragickému modu, charakteristickému silnou polarizací, dualismem kultury a přírody a představou povýšenosti člověka nad přírodou a vznešených abstrakcí nad přizpůsobením se a přežitím. Meeker tento přístup k životu a ke světu označil za jeden z důvodů environmentální krize a za podmínku vyvarování se katastrofy pokládal příklon ke komickému modu, který zohledňuje komplexitu vztahů a vzájemnou závislost mezi kulturou a přírodou a hledá cesty k adaptaci. Don D. Elgin (1985) rozvinul jeho teze o tragickém a komickém přístupu na příkladech význačných děl fantasy literatury. Marek Oziewicz (2022) tyto podněty zúročil v pojmu ekocidní nevědomí (ecocidal unconscious) a navrhl rozlišení mezi antropocénní fantasy literaturou a fantasy pro antropocén; přičemž ta první v konfrontaci s klimatickou krizí zachovává antropocentrické hodnoty a postoje a druhá je zpochybňuje a nabízí vize biosférické budoucnosti. V příspěvku se – po úvodním představení spekulativní fikce jako příhodného nástroje pro uchopení „kontraintuitivní skutečnosti antropocénu“ (Clark 2019) – zaměřím na zkoumání tragického a komického přístupu v dílech současné klimatické fikce (cli-fi), tedy literatury reflektující antropogenní klimatickou změnu, a se zohledněním nálezů afektivní a empirické ekokritiky na využití humoru a satiry v reprezentaci environmentální krize. Vzhledem k zatím nepříliš silnému zastoupení cli-fi v české literatuře budu primárně vycházet z anglicky psané literatury.
Abstract (in English)
In a 1974 study by the ecologist and literary scholar Joseph W. Meeker characterized Western culture as subject to a tragic mode, characterized by strong polarization, dualism of culture and nature and the notion of the sublime of man over nature and of sublime abstractions over of adaptation and survival. Meeker takes this approach to life and the world is one of the reasons of the environmental crisis and a condition for avoiding catastrophe, he considered a move towards a comic mode, that takes into account the complexity of relationships and the mutual interdependence between culture and nature and seeks ways to adaptation. Don D. Elgin (1985) developed his thesis of the tragic and comic approach with examples prominent works of fantasy literature. Marek Oziewicz (2022) capitalized on these impulses in the notion of ecocidal ecocidal unconscious and proposed a distinction between Anthropocene fantasy literature and fantasy for the Anthropocene; the former in confronting the climate crisis, the anthropocentric values and attitudes, and the latter challenges them and offers visions of a biospheric future. The paper - after an introductory presentation speculative fiction as a convenient tool for grasping "counterintuitive reality of the Anthropocene" (Clark 2019) - I will focus on exploring the tragic and comic approach in works of contemporary climate fiction (cli-fi), that is, literature reflecting anthropogenic climate change, and taking into account the findings of affective and empirical ecocriticism on the use of humor and satire in the representation of environmental crisis.
Links
MUNI/A/1418/2022, interní kód MUName: Zkoumání literatury a kultury v intertextových a intermediálních souvislostech
Investor: Masaryk University, Exploring Literature and Culture in Intertextual and Intermedia Contexts
PrintDisplayed: 28/7/2024 14:25