TÓTH, Peter, Solène DENIS, Johana MALÍŠKOVÁ and Filip ŠEVČÍK. Archeologický výzkum v Těšeticích-Kyjovicích odhalil tajemství života v neolitu (Archaeological excavation in Těšetice-Kyjovice revealed the secret of life in the Neolithic). Těšetice, 2023, p. 19-21. Zpravodaj obce Těšetice.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Archeologický výzkum v Těšeticích-Kyjovicích odhalil tajemství života v neolitu
Name (in English) Archaeological excavation in Těšetice-Kyjovice revealed the secret of life in the Neolithic
Authors TÓTH, Peter, Solène DENIS, Johana MALÍŠKOVÁ and Filip ŠEVČÍK.
Edition Těšetice, p. 19-21, 3 pp. Zpravodaj obce Těšetice, 2023.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Popularizing texts and activities
Field of Study 60102 Archaeology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) sídliště; neolit; Česká republika
Keywords in English settlement; Neolithic; Czech Republic
Tags International impact
Changed by Changed by: Mgr. Renata Macholdová, učo 216933. Changed: 1/2/2024 08:56.
Abstract
V období od 26. června do 14. července 2023 pokračoval archeologický výzkum na lokalitě Sutny v Těšeticích-Kyjovicích 59. výzkumnou sezónou. Výzkum vedli odborníci z Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity a Francouzského národního centra pro vědecký výzkum v Paříži. Cílem výzkumu bylo lépe pochopit život v mladší době kamenné (neolit). Archeologové pokračovali ve výzkumu dlouhého domu kultury s lineární keramikou (5300-5000 př. n. l.), jehož pozůstatky jsou součástí rozsáhlého sídliště, které se skládá z nejméně 78 domů rozkládajících se na ploše o rozloze 13,5 ha. Dům měl obdélníkový půdorys a jeho vnitřní prostor byl členěný trojicemi sloupových jam. Stěny domu tvořily hustě řazené sloupy omazané hlínou, která se získávala z podélných stavebních jam podél delších stěn domu. Nálezy keramiky, zvířecích kostí a fragmentů zrnotěrek (kamenné podložky pro drcení obilí) naznačují, že hlavním zdrojem obživy bylo pěstování obilí a chov domácích zvířat. Nálezy kamenných seker a kopytovitých klínů svědčí o těžbě stromů a zpracování dřeva, zatímco kostěná šídla naznačují košíkářství nebo výrobu textilu. Unikátním nálezem je téměř celá hliněná soška berana. Výzkum dlouhých domů je součástí širšího výzkumného záměru, který se zaměřuje na porovnání sociální a ekonomické zralosti neolitických domácností. Výzkum bude pokračovat i v příštím roce.
Abstract (in English)
From June 26 to July 14, 2023, the archaeological research at the Sutny site in Těšetice-Kyjovice continued for the 59th research season. The research was led by experts from the Institute of Archaeology and Museology of Masaryk University and the French National Center for Scientific Research in Paris. The aim of the research was to better understand life in the Neolithic. The archaeologists continued researching a long house of the Linear Pottery culture (5300-5000 BC), whose remains are part of an extensive settlement consisting of at least 78 houses spread over an area of 13.5 ha. The house had a rectangular ground plan and its interior space was divided by groups of three postholes. The walls of the house were made up of densely arranged posts coated with clay, which was obtained from longitudinal construction pits along the long walls of the house. Finds of pottery, animal bones and fragments of querns suggest that the main source of livelihood was the cultivation of cereals and the keeping of domestic animals. Finds of stone axes and antler wedges indicate the felling of trees and woodworking, while bone awls suggest basketry or textile production. A unique find is an almost complete clay figurine of a ram. The research of long houses is part of a broader research project focusing on comparing the social and economic maturity of Neolithic households. The research will continue next year.
Links
MUNI/A/1420/2022, interní kód MUName: Archeologické terénní prospekce, exkavace a dokumentace III
Investor: Masaryk University, Archaeological field prospecting, excavation and documentation III
PrintDisplayed: 27/9/2024 00:43