MASARYKOVÁ, Nela, Emil TKADLEC, Zdeněk CHLUP, Jan VRBSKÝ, Alena BRYŠOVÁ, Lydie IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ and Pavlína ČERNOCHOVÁ. Výskyt mikrotrhlin pod ortodontickými zámky lepenými pomocí různých adhezivních systémů (Diagnostics of microleakage under orthodontic brackets bonded with differet adhesive systems). In XXIII. kongres České ortodontické společnosti, 2023. 2023.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Výskyt mikrotrhlin pod ortodontickými zámky lepenými pomocí různých adhezivních systémů
Name in Czech Výskyt mikrotrhlin pod ortodontickými zámky lepenými pomocí různých adhezivních systémů
Name (in English) Diagnostics of microleakage under orthodontic brackets bonded with differet adhesive systems
Authors MASARYKOVÁ, Nela, Emil TKADLEC, Zdeněk CHLUP, Jan VRBSKÝ, Alena BRYŠOVÁ, Lydie IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ and Pavlína ČERNOCHOVÁ.
Edition XXIII. kongres České ortodontické společnosti, 2023, 2023.
Other information
Type of outcome Presentations at conferences
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Changed by Changed by: MDDr. Nela Masaryková, MPH, učo 424701. Changed: 7/1/2024 14:15.
Abstract
Úvod: Ortodontická léčba je spojena s řadou komplikací. Jde o diskolorace skloviny, eroze, demineralizace a vznik zubního kazu. Přítomnost mikrotrhlin mezi adhezivem a sklovinou či mezi adhezivem a bázi ortodontického zámku vede k penetraci iontů, molekul a bakterií ke sklovině. Cílem studie je zjistit a porovnat vznik mikrotrhlin v pěti adhezivech, které jsou užívány k lepení ortodontických zámků. Materiál a metodika: Do studie bylo zahrnuto 100 extrahovaných premolárů, byly rozděleny do 5 skupin po 20 zubech. Kovové ortodontické zámky byly pomocí kompozitních materiálů Light Bond (LB), Transbond XT (TB), GC Ortho Connect (GCO), Trulock Light Activated Adhesive (TL) a pryskyřicí modifikovaného skloionomerního cementu CG Fuji Ortho LC (GCF) nalepeny na premoláry. Vzorky byly podrobeny termocyklaci a nabarveny v roztoku methylenové modře. Byly zhotoveny podélné řezy pomocí přístroje Isomet. Rozsah mikrotrhlin byl měřen jako vzdálenost penetrovaného barviva od obou okrajů zámků z gingivální a okluzální plochy. Proměnlivost v penetraci barviva byla analyzována pomocí generalizovaných lineárních smíšených modelů s využitím Akaikeho informačního kritéria, chyba se řídí beta distribucí. Výsledky: Mikrotrhliny byly zjištěny u všech materiálů. Největší množství mikrotrhlin bylo nalezeno u pryskyřicí modifi kovaného skloionomerního cementu GCF. Nejnižší množství vykazovaly materiály GCO, TB a LB, které se mezi sebou statisticky významně nelišily. U materiálu TL byl zjištěn větší výskyt mikrotrhlin v porovnání s ostatními kompozity. Materiály GCO, TB, LB a TL vykazovaly více mikrotrhlin mezi adhezivem a sklovinou (p <0,001). U všech adheziv byl zjištěn větší výskyt mikrotrhlin ze strany gingivální. Závěr: Kompozitní materiály vykazovaly lepší adhezivní vlastnosti než pryskyřicí modifi kovaný skloionomerní cement. Větší výskyt mikrotrhlin mezi materiálem a sklovinou vede k riziku průniku molekul, iontů, bakterií ke sklovině, což může způsobit její ireverzibilní poškození.
Links
MUNI/A/1607/2023, interní kód MUName: Diagnostika a léčba vybraných chorob dutiny ústní
Investor: Masaryk University, Diagnosis and treatment of selected diseases of the oral cavity
PrintDisplayed: 19/7/2024 00:31