J 2023

Metody a techniky ochrany reprodukce u pacientek s endometriózou

ŠIŠKOVÁ, Irena, Lenka MEKIŇOVÁ, Robert HUDEČEK, Michal JEŠETA, Soňa ŠIMOVÁ et. al.

Basic information

Original name

Metody a techniky ochrany reprodukce u pacientek s endometriózou

Name (in English)

Methods and techniques of fertility preservation in patients with endometriosis

Authors

ŠIŠKOVÁ, Irena (703 Slovakia, belonging to the institution), Lenka MEKIŇOVÁ (703 Slovakia, belonging to the institution), Robert HUDEČEK (203 Czech Republic, belonging to the institution), Michal JEŠETA (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Soňa ŠIMOVÁ (703 Slovakia, belonging to the institution)

Edition

Česká gynekologie, Praha, Česká lékařská společnost J. E. Purkyně, 2023, 1210-7832

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

30214 Obstetrics and gynaecology

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

Impact factor

Impact factor: 0.400 in 2022

RIV identification code

RIV/00216224:14110/23:00133423

Organization unit

Faculty of Medicine

UT WoS

001181605600001

Keywords (in Czech)

Endometrióza; ochrana reprodukce; kryoprezervace oocytů; kryoprezervace embryí; kryoprezervace ovariální tkáně

Keywords in English

Endometriosis; fertility preservation; oocyte cryopreservation; embryo cryopreservation; ovarian tissue cryopreservation

Tags

Tags

Reviewed
Změněno: 20/3/2024 10:45, Mgr. Tereza Miškechová

Abstract

V originále

Cíl: Endometrióza je chronické onemocnění s relativně vysokou prevalencí v ženské populaci. Jak nemoc samotná, tak i její chirurgická léčba mohou nepříznivě ovlivnit plodnost pacientek. Z toho důvodu se endometrióza nabízí jako možná indikace k ochraně reprodukce metodami kryoprezervace. Cílem práce je prezentovat současné poznatky o možnostech ochrany reprodukce v této subpopulaci. Metodika: Rešerše relevantní literatury v databázích PubMed/Medline, Web of Science a Scopus. Výsledky: Ochrana reprodukce metodami kryoprezervace se dosud využívala zejména v péči o onkologicky nemocné ženy. S narůstajícími zkušenostmi se výrazně zvýšila efektivnost i dostupnost těchto metod a indikační spektrum bylo rozšířeno na vybraná benigní onemocnění, jako je právě endometrióza. V současnosti jsou v praxi zavedené tři techniky: kryoprezervace embryí, kryoprezervace oocytů a kryoprezervace ovariální tkáně. Nejčastěji se využívá kryoprezervace oocytů, která je pro pacientku nejvýhodnější a dle dostupných dat představuje efektivní způsob, jak rizikovým pacientkám s endometriózou zvýšit šanci na budoucí graviditu. Smyslem je realizace ochrany reprodukce před plánovaným operačním výkonem. Závěr: Dia gnóza endometriózy negativně ovlivňuje fertilitu žen. Pro část pacientek je řešením ochrana reprodukce metodami kryoprezervace. K definování přesných, prakticky aplikovatelných indikačních kritérií, potenciálních rizik postupů a jejich benefitů i nákladové efektivnosti je potřeba dalších klinických studií.

In English

Objective: Endometriosis is a chronic disease with a relatively high prevalence in the female population. Both the disease itself and its surgical treatment can adversely affect the fertility of patients. For this reason, endometriosis is offered as a possible indication for fertility preservation by cryopreservation methods. The aim of this paper is to present the current knowledge on the options of fertility preservation in this subpopulation. Methods: Search of relevant literature in PubMed/Medline, Web of Science and Scopus databases. Results: Fertility preservation by cryopreservation methods has so far been used mainly in the care of women with cancer. With increasing experience, the effectiveness and availability of these methods have increased significantly and the indication spectrum has been extended to selected benign diseases such as endometriosis. Three techniques are currently established in practice: embryo cryopreservation, oocyte cryopreservation and ovarian tissue cryopreservation. Oocyte cryopreservation is the most commonly used technique, since it is the most advantageous for the patient and, according to the available data, is an effective way to increase the chances of future pregnancy for patients with endometriosis The purpose is to realize the protection of reproduction before the planned operation. Conclusion: The diagnosis of endometriosis negatively affects the fertility of women. For some patients, the solution is fertility preservation by cryopreservation methods. Further clinical studies are needed to define exact, practically applicable indication criteria, potential risks of procedures and their benefits and cost-effectiveness.