ČERNÝ, Michal. Definice mezi pojetím αληθεια a veritas jako téma filosofie výchovy na příkladu informační gramotnosti (The Definition Between Αληθεια And Veritas As A Topic Of Philosophy Of Education On The Example Of Information Literacy). Paidagogos. Olomouc: Paidagogos - spolek pro filosofii, teorii a praxi výchovy a vzdělávání, 2023, vol. 2022, 1-2, p. 3-36. ISSN 1213-3809.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Definice mezi pojetím αληθεια a veritas jako téma filosofie výchovy na příkladu informační gramotnosti
Name (in English) The Definition Between Αληθεια And Veritas As A Topic Of Philosophy Of Education On The Example Of Information Literacy
Authors ČERNÝ, Michal (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Paidagogos, Olomouc, Paidagogos - spolek pro filosofii, teorii a praxi výchovy a vzdělávání, 2023, 1213-3809.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/23:00133532
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) Heidegger; Palouš; Průcha; definice; pravda; filosofie výchovy; procesualita; fenomenologie; zkušenostní realismus.
Keywords in English Heidegger; Palouš; Průcha; definition; truth; philosophy of education; processuality; phenomenology; experiential realism.
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Pavlína Mazáčová, Ph.D., učo 6795. Changed: 24/2/2024 11:19.
Abstract
Studie analyzuje dva koncepty přístupu k pravdě tak, jak je konstituuje Heidegger – jako αληθεια a veritas. Jejich analýzu promítá do procesu definování ve vědách o výchově a vzdělávání. Ukazuje, že představa definice jako přesného a trvalého vymezení určitého fenoménu či kategorie může být praktickou aktivitou, ale je jen málo vědecká. Na příkladu postupné proměny sebe definování konceptu informační gramotnosti studie dochází k závěru, že definice není trvalým vymezením, ale spíše praktickým komunikačním předporozuměním, které můžeme klást před sebe jako podnět k hlubší analýze. Definice mají (stejně jako pravda) rozměr dynamicky se měnící struktury reagující na prostředí, do nějž jsou zasazovány. Tento aspekt je nutné zásadním způsobem zohledňovat při budování konceptů filosofie výchovy i pedagogiky.
Abstract (in English)
The study analyses two concepts of access to truth as Heidegger constructs them – αληθεια and veritas. It translates their analysis into the definition process in the sciences of education. It shows that definition as a precise and permanent delineation of a phenomenon or category may be a practical activity, but it is hardly scientific. Using the example of the gradual transformation of self-definition of the concept of information literacy, the study concludes that the definition is not permanent but rather a practical communicative preunderstanding that can be put before us as a stimulus for deeper analysis. Definitions (like truth) have the dimension of a dynamically changing structure responding to the environment in which they are embedded. This aspect has to be taken into account in a fundamental way in the construction of concepts of the philosophy of education and pedagogy.
PrintDisplayed: 30/8/2024 01:42