VAJČNER, Adam. Fyzioterapie u funkčních neurologických poruch hybnosti – principy v kazuistice. In XIII. Dny fyzioterapie a lázeňství. 2023.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Fyzioterapie u funkčních neurologických poruch hybnosti – principy v kazuistice
Název česky Fyzioterapie u funkčních neurologických poruch hybnosti – principy v kazuistice
Název anglicky Physiotherapy in functional neurological disorders – principles in case studie
Autoři VAJČNER, Adam.
Vydání XIII. Dny fyzioterapie a lázeňství, 2023.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30230 Other clinical medicine subjects
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky funkční porucha hybnosti; rehabilitace; ambulantní; SFMDRS
Klíčová slova anglicky functional movement disorder; rehabilitation; outpatient; SFMDRS
Změnil Změnila: Mgr. Tereza Miškechová, učo 341652. Změněno: 5. 4. 2024 10:12.
Anotace
Funkční (neurologické) poruchy hybnosti (FPH), v anglické literatuře známé jako Functional Neurological Disorder (FND), jsou neurologické poruchy, charakterizované téměř jakýmkoli typem neurologických symptomů, způsobená dysfunkcí mozkové sítě, která nevylučuje možnost normální funkce, někdy částečně způsobená psychologickou příčinou a nevysvětlitelná jinou neurologickou patologií, která může nebo nemusí být přítomna. Příznaky jsou inkonzistentní nebo neslučitelné s jinými známými neurologickými poruchami nebo lidskou anatomií a fyziologií, tedy inkongruentní. Tato onemocnění jsou dle současného neurobiologického modelu charakterizované abnormální pozorností spojenou s poruchou explicitní motorické kontroly a alterací vnímání volního řízení hybnosti. Mechanismus předpokládá účast abnormálních predikcí hybných a senzorických stavů reprezentovaných na intermediální úrovní motorického a senzorického systému. Incidence FPH činí 4-12/100 000/rok, a prevalence 50/100 000. Postihuje více ženy, a to v poměru 4:1 a rozvinout se může v jakémkoli věku. Studie uvádějí, že se jedná o 5 % pacientů přicházejících na neurologické vyšetření. Publikován je nejčastější výskyt u funkčního třesu, funkční abnormální poruchy chůze, funkční slabosti, což potvrzuje také naše praxe. Velmi časté jsou komorbidity, a to nespecifické multisegmentální bolesti, únava a bolesti hlavy. Evidence tohoto onemocnění zažívá v posledních 15 letech rychlý a dynamický vývoj. Součástí multidisciplinárního přístupy je fyzioterapie, která je dle recentních studií je nejefektivnější terapií s účinností u 60 – 70 % pacientů s trváním 1-2 let. I přes to, že se jedná o obtížné a časté onemocnění, je v České republice málo center, které se na ně zaměřují. Jedním z nich je Ambulance rehabilitace Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, kde od 11/2020 do 8/2023 docházelo na cílenou fyzioterapii 58 pacientů. Cílem práce je na příkladu kazuistiky pacienta s funkčními motorickými symptomy prezentovat principy a mechanismy FPH a doporučené postupy pro fyzioterapii, která se liší odběžných postupů. Efekt fyzioterapie je zhodnocen prostřednictvím sebehodnotících škál a využití video-analýzy hybnosti dle protokolu Hinsonové a tzv. „Zjednodušené škály pro hodnocení funkčních poruch hybnosti“ (Simplified Functional Movement Disorders Rating Scale – SFMDRS). Příspěvek si tak klade za cíl rozšířit povědomí o správném postupu fyzioterapie a léčbě této frekventní a obtížně uchopitelné diagnózy jak z pohledu hodnocení, tak vlastní terapie, která se stále setkává s nepochopením a mýty i v odborné společnosti.
Anotace anglicky
Functional neurological disorders (FND), are neurological disorders, characterized by almost any type of neurological symptoms, caused by brain network dysfunction that does not exclude the possibility of normal function, sometimes partially caused by a psychological cause and unexplained by other neurological pathology that may or may not be present. Symptoms are inconsistent or incompatible with other known neurological disorders or human anatomy and physiology, i.e. incongruention. According to the current neurobiological model, these diseases are characterized by abnormal attention associated with a disorder of explicit motor control and alteration of the perception of voluntary control of momentum. The mechanism assumes the participation of abnormal predictions of motor and sensory states represented at the intermediate level of the motor and sensory system. The incidence of FND is 4-12/100 000/year, and the prevalence is 50/100 000. It affects more women, at a ratio of 4:1, and can develop at any age. Studies report that this is 5% of patients presenting for a neurological examination. The most common occurrence in functional tremor, functional abnormal gait disorders, and functional weakness is published, which is also confirmed by our practice. Comorbidities are very common, namely non-specific multisegmental pain, fatigue and headaches. The record of this disease has experienced rapid and dynamic development in the last 15 years. Part of the multidisciplinary approach is physiotherapy, which according to recent studies is the most effective therapy with effectiveness in 60-70% of patients lasting 1-2 years. Despite the fact that it is a difficult and frequent disease, there are few centers in the Czech Republic that focus on it. One of them is the Outpatient ward of the Department of Sport Medicine and Rehabilitation of the St´ Annes University Hospital in Brno, where 58 patients attended targeted physiotherapy from 11/2020 to 8/2023. The aim of the work is to present the principles and mechanisms of FND and recommended procedures for physiotherapy, which differ from routine procedures, using the example of a case study of a patient with functional motor symptoms. The effect of physiotherapy is evaluated through self-assessment scales and the use of video-analysis of movement according to the Hinson protocol and the so-called "Simplified Functional Movement Disorders Rating Scale - SFMDRS". The contribution thus aims to spread awareness about the correct procedure of physiotherapy and the treatment of this frequent and difficult-to-grasp diagnosis both from the point of view of assessment and the actual therapy, which is still met with misunderstanding and myths even in the professional society.
VytisknoutZobrazeno: 1. 10. 2024 02:15