STIBRAL, Karel. Hory v hlavě a kolem hlavy. K proměnám estetického ocenění hor (a především k reflexi těchto proměn) (Mountains in and around the head. Towards the transformations of the aesthetic appreciation of mountains (and especially to reflect on these transformations)). In Konference environmentální archeologie. 2024.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Hory v hlavě a kolem hlavy. K proměnám estetického ocenění hor (a především k reflexi těchto proměn)
Name (in English) Mountains in and around the head. Towards the transformations of the aesthetic appreciation of mountains (and especially to reflect on these transformations)
Authors STIBRAL, Karel.
Edition Konference environmentální archeologie, 2024.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 60204 General literature studies
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Social Studies
Keywords (in Czech) vztah kultury a prostředí, hory,historie turistiky,Marjorie Hope Nicolson
Keywords in English relationship between culture and environment,mountains,history of tourism,Marjorie Hope Nicolson
Tags International impact
Changed by Changed by: doc. Mgr. Karel Stibral, Ph.D., učo 169803. Changed: 26/2/2024 08:32.
Abstract
Příspěvek na ročníku konference environmentální archeologie věnované vztahu člověka a prostředí. Postoj k horám může být příkladem relativně rychlých proměn vztahu člověka k určitému prostředí, krajině, které nejsou motivovány primárně utilitárně ani samotnými proměnami přírodního prostředí, ale poměrně komplexními změnami v kultuře. V rámci evropské kultury je vztah k horským terénům velmi komplexní a prošel dlouhým vývojem, ale – v úrovni jejich estetického a uměleckého ocenění – teprve relativně nedávno došlo k poměrně rychlému zvratu od nezájmu a odporu k vysokému ocenění a obdivu. Tato proměna byla pak navázána mj. na rozvoj turistiky, horolezectví, krajinomalby atp. Příspěvek se kromě této vlastní proměny ocenění horského prostředí bude rámcově zabývat i bohatou sekundární literaturou na toto téma, jejím vývojem, metodologickými problémy i diskusí nad mírou i rychlostí proměny vztahů evropské kultury k horskému prostředí.
Abstract (in English)
Paper presented at the annual environmental archaeology conference on the relationship between humans and the environment. The attitude to the mountains can be an example of relatively rapid changes in the human relationship to a particular environment, or landscape, which are not primarily motivated by utilitarian or natural environmental changes, but by relatively complex changes in culture. Within European culture, the relationship to mountain terrains is very complex and has undergone a long evolution, but - at the level of their aesthetic and artistic appreciation - only relatively recently has there been a relatively rapid reversal from disinterest and disgust to high appreciation and admiration. This change was then linked to the development of hiking, mountaineering, landscape painting, etc. In addition to this transformation of the appreciation of the mountain environment itself, the paper will also frame the rich secondary literature on the subject, its development, methodological problems, and the debate over the extent and speed of the transformation of European culture's relationship to the mountain environment.
PrintDisplayed: 6/9/2024 06:57