LORENZ, Michal, Ema JURANOVÁ, Michal KONEČNÝ, Hana KUBELKOVÁ and Veronika WÖLFELOVÁ. Best Practices in the Implementation of Research Infrastructure in the Academic Environment : Shortcomings and Revisions. International Journal of Knowledge Content Development & Technology. 2023, vol. 13, No 4, p. 95-117. ISSN 2234-0068.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Best Practices in the Implementation of Research Infrastructure in the Academic Environment : Shortcomings and Revisions
Name in Czech Osvědčené postupy při implementaci výzkumné infrastruktury v akademickém prostředí : chyby a revize
Authors LORENZ, Michal (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Ema JURANOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Michal KONEČNÝ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Hana KUBELKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Veronika WÖLFELOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition International Journal of Knowledge Content Development & Technology, 2023, 2234-0068.
Other information
Original language English
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50803 Information science
Country of publisher Republic of Korea
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW článek na stránkách časopisu IJKCDT
RIV identification code RIV/00216224:14210/23:00133652
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) výzkumná infrastruktura; digitální platformy; kurátorský pracovní postup; výzkumná data; výzkumné prostředí; osvědčené postupy
Keywords in English Research Infrastructure; Digital Platforms; Curation Workflow; Research Data; Research Environment; Best Practice
Tags rivok
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: PhDr. Michal Lorenz, Ph.D., učo 45308. Changed: 8/3/2024 15:14.
Abstract
The Digitalia MUNI ARTS - a local node of the LINDAT/CLARIAH-CZ research infrastructure at the Faculty of Arts of Masaryk University constitutes a repository in the Islandora system. It is used for long-term preservation of research data together with their research environment in the form of digital platforms. We transfer the digital outputs of humanities scholars research to the repository according to a set plan, which is based on best practice recommendations for project management and digital curation. In this paper, we present how the results of interviews with platform developers and infrastructure stakeholders translate into the curation workflow, and a resulting model for migrating digital platforms to the repository. Reflecting on three types of problems we encountered during the implementation of platforms into the repository - communication problems, problems of external dependence, and management problems - we describe a modification of the migration process. We present six recommendations for repository administrators and curators in an academic setting - holding an introductory meeting with developers, researching significant and relevant theories of knowledge domain, consulting license experts, prioritizing requirements, and preparing handover protocol and progress reports.
Abstract (in Czech)
Digitalia MUNI ARTS - lokální uzel výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity - využívá repozitář v systému Islandora. Slouží k dlouhodobému uchovávání výzkumných dat spolu s jejich výzkumným prostředím ve formě digitálních platforem. Do repozitáře převádíme digitální výstupy výzkumu humanitních vědců podle stanoveného plánu, který vychází z doporučení nejlepší praxe pro řízení projektů a digitální kurátorství. V tomto článku představujeme, jak se výsledky rozhovorů s tvůrci platforem a zainteresovanými stranami infrastruktury promítají do pracovního postupu kurátorství a výsledného modelu pro migraci digitálních platforem do repozitáře. Na základě reflexe tří typů problémů, s nimiž jsme se setkali během implementace platforem do repozitáře - problémy s komunikací, problémy s externí závislostí a problémy s řízením - popisujeme modifikaci migračního procesu. Předkládáme šest doporučení pro správce repozitáře a digitální kurátory v akademickém prostředí - uspořádání úvodní schůzky s vývojáři, průzkum významných a relevantních teorií znalostní domény, konzultace s odborníky na licence, prioritizace požadavků a příprava předávacího protokolu a zpráv o průběhu.
Links
LM2018101, research and development projectName: Digitální výzkumná infrastruktura pro jazykové technologie, umění a humanitní vědy (Acronym: LINDAT/CLARIAH-CZ)
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR
PrintDisplayed: 6/7/2024 15:19