TICHÝ, Lubomír, Kamila VÍTOVCOVÁ, Klára ŘEHOUNKOVÁ, Zdenka PREISLEROVÁ, Pavel NOVÁK, Hana PÁNKOVÁ, Tereza ŠTOCHLOVÁ and Adéla PŘIBYLOVÁ. Regionální směsi osiv jako nástroj pro podporu druhové pestrosti v krajině. Ochrana Přírody. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2023, vol. 78, No 6, p. 12-16. ISSN 1210-258X.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Regionální směsi osiv jako nástroj pro podporu druhové pestrosti v krajině
Authors TICHÝ, Lubomír, Kamila VÍTOVCOVÁ, Klára ŘEHOUNKOVÁ, Zdenka PREISLEROVÁ, Pavel NOVÁK, Hana PÁNKOVÁ, Tereza ŠTOCHLOVÁ and Adéla PŘIBYLOVÁ.
Edition Ochrana Přírody, Praha, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2023, 1210-258X.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Science
Changed by Changed by: Mgr. Lucie Jarošová, DiS., učo 205746. Changed: 29/2/2024 12:18.
Abstract
Změna vlastnictví zemědělské půdy v 90. letech 20. století vedla k útlumu zemědělské produkce a orná půda se často měnila na louky a pastviny. K zatravňování se používaly, a stále ještě používají, druhově chudé směsi s nevhodnými, často i nepůvodními či expanzivními druhy, pěstovanými a dováženými ze zahraničí, mnohdy i z jiných kontinentů. Hlavní motivací bývá rychle zatravnit nebo zvýšit produkci či výživovou hodnotu porostu. Vznikají tak rozsáhlé luční plochy, ve kterých dominuje pouze několik druhů trav, širokolisté byliny zastupují obvykle jen běžné, hojně rozšířené druhy, které samovolně kolonizují zatravněnou plochu z okolí. Takové luční porosty neposkytují hmyzu dostatečnou potravní nabídku a pro konkurenčně slabé rostliny představují podobnou bariéru v šíření diaspor jako rozsáhlá pole či lesy.
PrintDisplayed: 23/8/2024 21:14