MRKÝVKA, Petr and Leonard ETEL. Burden of Proof or the Principle of Cooperation in Granting Tax Relief? Commentary on the Judgment of the Supreme Administrative Court of the Republic of Poland of 14 September 2022, III FSK 538/22. Białostockie Studia Prawnicze (BSP). Poland: Faculty of Law, University of Bialystok, Temida 2, 2024, vol. 29, No 1, p. 271-277. ISSN 1689-7404. Available from: https://dx.doi.org/10.15290/bsp.2024.29.01.18.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Burden of Proof or the Principle of Cooperation in Granting Tax Relief? Commentary on the Judgment of the Supreme Administrative Court of the Republic of Poland of 14 September 2022, III FSK 538/22
Authors MRKÝVKA, Petr (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Leonard ETEL (616 Poland).
Edition Białostockie Studia Prawnicze (BSP), Poland, Faculty of Law, University of Bialystok, Temida 2, 2024, 1689-7404.
Other information
Original language English
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50500 5.5 Law
Country of publisher Poland
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW Web vydavatele
Organization unit Faculty of Law
Doi http://dx.doi.org/10.15290/bsp.2024.29.01.18
Keywords in English burden of proof; principle of cooperation; tax relief
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: doc. JUDr. Petr Mrkývka, Ph.D., učo 632. Changed: 20/3/2024 15:57.
Abstract
The purpose of this commentary on the judgment of the Supreme Administrative Court (SAC) mentioned in the title is to present the relationship between the tax authority and the taxpayer seeking relief from a tax liability. The literature and court rulings, the most recent example of which is the SAC ruling under review, indicate that it is the taxpayer who bears the burden of proving that the prerequisites for granting tax relief are present, namely an important interest of the taxpayer or the public interest. The institution of the burden of proof, characteristic of civil proceedings, should not be transferred to tax proceedings, where it is the statutory duty of the tax authority to clarify all the circumstances of the case. This does not mean that the taxpayer should not point out to the tax authority all the circumstances supporting the granting of relief. However, this does not follow from the fact that the taxpayer, as the applicant, bears the burden (obligation) of proving the existence of the prerequisites. There are and should be no provisions in the Tax Code imposing such an obligation. The taxpayer should submit any evidence justifying the relief in compliance with the principle of cooperation between the taxpayer and the tax authority. This is one of the general principles of tax law found in the literature and court decisions and boils down to the fact that the taxpayer is obliged to cooperate with the authority in charge of the procedure for granting the tax relief requested by the taxpayer. This principle, like many other general principles of tax law, should be inscribed in the current Tax Code, as has long been advocated in the literature.
Abstract (in Czech)
Účelem tohoto komentáře k rozsudku polského Nejvyššího správního soudu (NSS)představit vztah mezi správcem daně a poplatníkem, který se domáhá osvobození od daňové povinnosti. Z literatury a soudních rozhodnutí, jejichž nejnovějším příkladem je posuzovaný rozsudek NSS, vyplývá, že důkazní břemeno prokázat, že jsou dány předpoklady pro přiznání daňové úlevy, je důležitý zájem daňového poplatníka, resp. veřejný zájem. Institut důkazního břemene, charakteristický pro civilní řízení, by neměl být přenesen do daňového řízení, kde je zákonnou povinností správce daně objasnit všechny okolnosti případu. To neznamená, že by poplatník neměl správce daně upozornit na všechny okolnosti podporující poskytnutí úlevy. To však nevyplývá z toho, že poplatník jako žadatel nese důkazní břemeno (povinnost) existence předpokladů. V daňovém řádu neexistují a neměla by existovat žádná ustanovení, která by takovou povinnost ukládala. Poplatník by měl předložit důkazy odůvodňující úlevu v souladu se zásadou spolupráce mezi poplatníkem a správcem daně. Jedná se o jeden z obecných principů daňového práva, který lze nalézt v literatuře a rozhodnutích soudu a omezuje se na to, že poplatník je povinen spolupracovat s orgánem, který má ve své působnosti řízení o přiznání daňové úlevy požadované poplatníkem. Tato zásada, stejně jako mnoho dalších obecných zásad daňového práva, by měla být zakotvena v současném daňového řádu, jak je dlouhodobě prosazováno v literatuře.
PrintDisplayed: 31/5/2024 11:43