JURNÍKOVÁ, Jana. Nástroje kontroly akademické samosprávy při uskutečňování vzdělávací činnosti (CONTROL OF ACADEMIC SELF-GOVERNMENT IN THE IMPLEMENTATION OF EDUCATIONAL ACTIVITIES). Online. In Viera Jakušová, Šimon Bleho, Veronika Ťažká. Bratislavské právnické fórum 2023: Garancia uplatňovania princípov právneho štátu vo verejnej správe. 1. vyd. Bratislava: Bratislava: Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, 2023, p. s. 93-106. ISBN 978-80-7160-701-4.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Nástroje kontroly akademické samosprávy při uskutečňování vzdělávací činnosti
Name (in English) CONTROL OF ACADEMIC SELF-GOVERNMENT IN THE IMPLEMENTATION OF EDUCATIONAL ACTIVITIES
Authors JURNÍKOVÁ, Jana.
Edition 1. vyd. Bratislava, Bratislavské právnické fórum 2023: Garancia uplatňovania princípov právneho štátu vo verejnej správe. p. s. 93-106. 2023.
Publisher Bratislava: Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
Other information
Type of outcome Proceedings paper
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form electronic version available online
WWW URL
ISBN 978-80-7160-701-4
Keywords (in Czech) akademická samospráva, vysoké školy, kontrola, institucionální akreditace, kvalita vzdělávání,
Keywords in English academic self-government, universities, control, institutional accreditation, quality of education
Tags Reviewed
Changed by Changed by: JUDr. Jana Jurníková, Ph.D., učo 7537. Changed: 11/3/2024 12:02.
Abstract (in Czech)
Stať se zabývá jedním ze segmentů akademické samosprávy, a tou je vzdělávací činnost. Klade si otázku, jaká je role státu při zajištění kvality vzdělávací činnosti, jaká je role vysoké školy a všímá si vztahu mezi těmito dvěma subjekty. V úvodní části je blíže specifikován pojem akademická samospráva a požadavek zajištění kvality vzdělávacího procesu. Pozornost je věnována především studijním programům a podmínkám jejich vzniku a uskutečňování. Centrem pozornosti je institucionální akreditace, její povaha a dopad na vnitrouniverzitní prostředí, cílem však není podat detailní analýzu řízení o udělení institucionální akreditace. Stať se dále zamýšlí nad rolí Akreditačního úřadu ve vztahu k vysokým školám. Institucionální akreditace přináší vysokým školám vyšší míru autonomie, ovšem tato neznamená libovůli při tvorbě studijních programů, a naopak klade vysoké nároky na kultivovanost vysokoškolského prostředí, schopnost sami si vytvářet pravidla zajištění kvality vzdělávacího procesu (a nejen jeho) a tato následně dodržovat. Nelze opomenout významnou roli fakult a nutnost zajištění kontroly i na této úrovni. Najít správný mechanismus kontroly vysokých škol ze strany státu, který by byl efektivní a zároveň příliš neomezoval vysoké školy ve své autonomii, není jednoduché, a lze očekávat, že stávající systém kontroly jak v případě akreditací, tak i kvality vzdělávaní, bude předmětem dalších diskusí.
PrintDisplayed: 8/5/2024 01:06