J 2024

Nová klinická doporučení v prevenci a léčbě dekubitů

POKORNÁ, Andrea a Petra BÚŘILOVÁ

Základní údaje

Originální název

Nová klinická doporučení v prevenci a léčbě dekubitů

Název anglicky

New clinical recommendations in the prevention and treatment of pressure ulcers

Autoři

POKORNÁ, Andrea (203 Česká republika, garant, domácí) a Petra BÚŘILOVÁ (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Medicína pro praxi, Olomouc, Solen, 2024, 1214-8687

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30307 Nursing

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

URL

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

DOI

http://dx.doi.org/10.36290/med.2023.043

Klíčová slova česky

tlakové léze; dekubity; proleženiny/prosezeniny; prevence; léčba; doporučení

Klíčová slova anglicky

pressure lesions; decubitus; pressure ulcers/pressure injuries; prevention; treatment; recommendation

Štítky

rivok

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 19. 8. 2024 13:07, Mgr. Tereza Miškechová

Anotace

ORIG EN

V originále

Tlakové léze (dekubity) jsou závažnou komplikací zejména u chronicky nemocných osob s omezením mobility. Riziko vzniku dekubitů se zvyšuje s počtem komorbidit a se závažností narušení schopnosti pohybu. Nejvyšší riziko je u pacientů v intenzivní péči s ohledem na častou poruchu vědomí, u nezralých novorozenců, anebo naopak osob vyššího věku či u pacientů s poškozením míchy a následnou mobilitou na vozíku anebo zcela imobilních (para a tetraplegických osob). Prevalence dekubitálních lézí roste, což souvisí jednak se schopností zachraňovat životy kriticky nemocných dětí i dospělých, ale mnohdy za cenu logické prioritizace život zachraňujících výkonů a opomenutí péče o kůži a tkáně. Významný je také fakt vyšší schopnosti dekubity vykazovat v rámci hrazené zdravotní péče, ale také jako nežádoucí události s ohledem na funkční systémy monitorování na národní úrovni. Hlavním úkolem v rámci kvalitní a bezpečné péče je prevence, přičemž je nutno zdůraznit, že dekubitus může vzniknout i při zavedení všech opatření, zejména u kriticky nemocných osob. Vhodné postupy prevence a léčby musí být založeny na důkazech (evidence-based), být účelné a nákladově efektivní. Příspěvek shrnuje doporučení, která splňují uvedené požadavky v návaznosti na mezinárodní doporučení.

Anglicky

Pressure lesions (decubitus) are a serious complication, especially in chronically ill patients with mobility limitations. The risk of pressure ulcers increases with the number of comorbidities and the severity of impaired mobility. The risk is highest in intensive care patients due to frequent impaired consciousness, in immature newborns or, conversely, in elderly persons or patients with spinal cord injury and subsequent mobility in a wheelchair or completely immobile (para and tetraplegic patients). The prevalence of pressure lesions is increasing, related to the ability to save the lives of critically ill children and adults, but often at the cost of logical prioritisation of life-saving procedures and neglect of skin and tissue care. Also significant is the fact of the increased ability to report Pressure ulcers in the context of reimbursed health care, but also as adverse events concerning functional monitoring systems at the national level. Prevention is a major challenge in the context of quality and safe care, and it should be emphasised that pressure lesions can occur even when all measures are in place, especially in critically ill persons. Appropriate prevention and treatment practices must be evidence-based, effective and cost-effective. This paper summarises recommendations that meet these requirements in relation to international recommendations and guidelines.

Návaznosti

NU20-09-00094, projekt VaV
Název: Analýza nákladovosti léčby dekubitů - determinanty péče (Akronym: CAPUT)
Investor: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Analýza nákladovosti léčby dekubitů - determinanty péče, Podprogram 1 - standardní
Zobrazeno: 15. 11. 2024 08:49