ČERNÝ, Michal. Filozofie edukace jako reflexe společnosti: analýza krize modernity v románech Murakamiho a Houellebecqa (Philosophy of education as a reflection of society: An analysis of the crisis of modernity in the novels of Murakami and Houellebecq). Pedagogická orientace. Brno: Masarykova univerzita, 2023, vol. 33, No 2, p. 244-277. ISSN 1211-4669. Available from: https://dx.doi.org/10.5817/PedOr2023-2-244.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Filozofie edukace jako reflexe společnosti: analýza krize modernity v románech Murakamiho a Houellebecqa
Name (in English) Philosophy of education as a reflection of society: An analysis of the crisis of modernity in the novels of Murakami and Houellebecq
Authors ČERNÝ, Michal (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Pedagogická orientace, Brno, Masarykova univerzita, 2023, 1211-4669.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14210/23:00133921
Organization unit Faculty of Arts
Doi http://dx.doi.org/10.5817/PedOr2023-2-244
Keywords (in Czech) filozofie výchovy; modernita; modernitní společnost; štěstí; spiritualita
Keywords in English philosophy of education; modernity; modernity society; happiness; spirituality
Tags Reviewed
Changed by Changed by: RNDr. Michal Černý, Ph.D., učo 268947. Changed: 3/4/2024 10:54.
Abstract
Studie s využitím filozofické interpretace literárních textů dle Petříčka analyzuje románové texty dvou autorů – Murakamiho a Houellebecqa – s ohledem na identifikaci prvků krize modernity. Studie pojmenovává jednotlivá témata, která je třeba novým způsobem v procesu edukace pojmout s ohledem na Latourovu tezi, že společnost, v níž žijeme, je moderní nikoli autenticky, ale pouze vnějškově. Jednotlivé aspekty krize modernity jsou analyzovány v rámci filozofie edukace. Tímto způsobem je analyzováno devět dílčích témat – magie, jídlo, pobyt, přiměřenost, tělesnost, krize jistoty, krize technizované společnosti, krize štěstí a krize spirituality. Studie ukazuje, že pokud má vzdělávání sloužit jako hermeneutická výbava pro život ve světě, je třeba některé jeho přístupy nebo koncepty znovu promyslet či nově reflektovat.
Abstract (in English)
The study analyses through Petříček‘s philosophical interpretation of literary texts the novel texts of two authors – Murakami and Houellebecq – to identify the elements of the crisis of modernity. The study names the individual themes that need to be conceived in a new way in educating about Latour‘s thesis that our society is modern, not authentically, but only externally. The different aspects of the crisis of modernity are analysed within the framework of the philosophy of education. In this way, nine sub-themes are interpreted – Magic, Food, Stay, Adequacy, Corporeality, Crisis of Certainty, Crisis of Technicalized Society, Crisis of Happiness, and Crisis of Spirituality. The study shows that if education is to serve as a hermeneutic toolkit for living in the world, some of its approaches or concepts need to be rethought or re-reflected.
PrintDisplayed: 26/9/2024 10:11