J 2024

Update on Focal Infection Management: A Czech Interdisciplinary Consensus

PEŘINA, Vojtěch, Roman ŠMUCLER, Vladislav BARTÁK and Petr NĚMEC

Basic information

Original name

Update on Focal Infection Management: A Czech Interdisciplinary Consensus

Authors

PEŘINA, Vojtěch (203 Czech Republic, belonging to the institution), Roman ŠMUCLER (203 Czech Republic), Vladislav BARTÁK (203 Czech Republic) and Petr NĚMEC (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

International Dental Journal, AMSTERDAM, ELSEVIER, 2024, 0020-6539

Other information

Language

English

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

30208 Dentistry, oral surgery and medicine

Country of publisher

Netherlands

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

URL

Impact factor

Impact factor: 3.300 in 2022

Organization unit

Faculty of Medicine

DOI

http://dx.doi.org/10.1016/j.identj.2023.11.001

UT WoS

001242304800001

Keywords in English

Focal infection; Microbiota; Oral health; Systemic diseases

Tags

14110227, 14110911, rivok

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 2/7/2024 08:46, Mgr. Tereza Miškechová

Abstract

ORIG CZ

V originále

The focal infection theory has been used to explain several chronic systemic diseases in the past. Systemic diseases were thought to be caused by focal infections, such as caries and periodontal diseases, and dentists were held responsible for these diseases due to the spread of oral infections. As knowledge of the interrelationship between oral microorganisms and the host immune response has evolved over the last few decades, the focal infection theory has been modified in various ways. The relationship between oral and systemic health appears to be more complex than that suggested by the classical theory of focal infections. Indeed, the contribution of the oral microbiota to some systemic diseases is gaining acceptance, as there are strong associations between periodontal disease and atherosclerotic vascular disease, diabetes, and hospital-associated pneumonia, amongst others. As many jurisdictions have various protocols for managing this oral-systemic axis of disease, we sought to provide a consensus on this notion with the help of a multidisciplinary team from the Czech Republic.

In Czech

Teorie fokální infekce byla v minulosti použita k vysvětlení několika chronických systémových onemocnění. Předpokládalo se, že systémová onemocnění jsou způsobena fokálními infekcemi, jako je zubní kaz a parodontální onemocnění, a zubaři byli považováni za zodpovědné za tato onemocnění v důsledku šíření infekcí v dutině ústní. S tím, jak se v posledních několika desetiletích vyvíjely znalosti o vzájemném vztahu mezi ústními mikroorganismy a imunitní odpovědí hostitele, byla teorie fokální infekce různě modifikována. Zdá se, že vztah mezi orálním a systémovým zdravím je složitější, než předpokládala klasická teorie fokálních infekcí. Podíl ústní mikrobioty na některých systémových onemocněních se totiž stává stále více přijímaným, neboť existují silné asociace mimo jiné mezi onemocněním parodontu a aterosklerotickým cévním onemocněním, diabetem a nemocniční pneumonií. Vzhledem k tomu, že v mnoha jurisdikcích existují různé protokoly pro léčbu této orálně-systémové osy onemocnění, snažili jsme se s pomocí multidisciplinárního týmu z České republiky poskytnout konsenzus ohledně tohoto pojmu.
Displayed: 16/11/2024 12:33