Detailed Information on Publication Record
2024
Safety of analgesic pharmacotherapy during antenatal care in pregnancy in clinical practice
PODOLSKÁ, Kristína, Dana MAZÁNKOVÁ, Mária GÖBÖOVÁ and Ivan VAŇOBasic information
Original name
Safety of analgesic pharmacotherapy during antenatal care in pregnancy in clinical practice
Name in Czech
Bezpečnost analgetické farmakoterapie během prenatální péče v těhotenství v klinické praxi
Authors
PODOLSKÁ, Kristína, Dana MAZÁNKOVÁ, Mária GÖBÖOVÁ and Ivan VAŇO
Edition
International Spring Workshop of the European Society of Clinical Pharmacy (ESCP) Bratislava- Pharmacotherapy challenges in the developing years:from conception to adolescence, 2024
Other information
Language
English
Type of outcome
Konferenční abstrakt
Field of Study
30104 Pharmacology and pharmacy
Country of publisher
Netherlands
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
References:
Impact factor
Impact factor: 2.400 in 2022
Organization unit
Faculty of Pharmacy
ISSN
Keywords (in Czech)
těhotenství, analgetika, zdraví plodu, bezpečná farmakoterapie
Keywords in English
pregnancy, analgesics, foetal health, safe pharmacotherapy
Tags
Tags
International impact
Změněno: 3/6/2024 09:25, PharmDr. Bc. Dana Mazánková, Ph.D.
V originále
Analgesic pharmacotherapy during pregnancy frequently represents a concern for health care professionals, even if the analgetic agents belong between the most frequently used therapeutic agents during pregnancy. The objective was to provide a recent safety assessment about the usage of analgetic agents in clinical practice by pregnant women and to reflect the risk of analgetic agents and safety for foetal health in clinical practice. Many analgetic agents during pregnancy belong to FDA categories C and D. The retrospective observational study with a timeframe from year 2013 to 2019 informed about the impact of analgetic agents on foetal health, also the most frequent stage of pregnancy. Subsequently, the frequency of utilization of analgetic agents by pregnant patients in hospital practice was described and also a relationship between concrete analgetic agents and negative outcomes on foetal health. Study emphasizes outcomes of pregnant patients who used analgetic agents solely. In addition, the influence on blastocyst implantation during analgesic pharmacotherapy was evaluated.
In Czech
Analgetická farmakoterapie v těhotenství často představuje problém pro zdravotnické pracovníky, i když analgetika patří mezi nejčastěji užívaná terapeutika v těhotenství. Cílem bylo poskytnout zhodnocení bezpečnosti používání analgetik v klinické praxi těhotnými ženami a zohlednit riziko analgetik a bezpečnost pro zdraví plodu v klinické praxi. Mnoho analgetik v těhotenství patří do FDA kategorií C a D. Retrospektivní observační studie s časovým horizontem od roku 2013 do roku 2019 informovala o vlivu analgetik na zdraví plodu a o nejčastější fázi těhotenství. Následně byla popsána frekvence užívání analgetik těhotnými pacientkami v nemocniční praxi a také vztah mezi konkrétními analgetiky a negativními dopady na zdraví plodu. Studie klade důraz na výstupy těhotných pacientek, které užívaly pouze analgetika. Byl hodnocen i vliv na implantaci blastocysty během analgetické farmakoterapie.