KREJČOVÁ, Elena and Naadežda STALJANOVA. Ezikova agresija i falšivi argumenti v krizisno političesko obštuvane (Linguistic aggression and false arguments in crisis political communication). Ezikov Svyat. Blagoevgrad: South-West University Publishing House, Faculty of Philology, 2024, 2/2024, No 2, p. 59-65. ISSN 1312-0484. Available from: https://dx.doi.org/10.37708/ezs.swu.bg.v22i2.6.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Ezikova agresija i falšivi argumenti v krizisno političesko obštuvane
Name in Czech Jazyková agrese a falešné argumenty v krizové politické komunikaci
Name (in English) Linguistic aggression and false arguments in crisis political communication
Authors KREJČOVÁ, Elena and Naadežda STALJANOVA.
Edition Ezikov Svyat, Blagoevgrad, South-West University Publishing House, Faculty of Philology, 2024, 1312-0484.
Other information
Original language Bulgarian
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50301 Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Country of publisher Bulgaria
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Organization unit Faculty of Arts
Doi http://dx.doi.org/10.37708/ezs.swu.bg.v22i2.6
Keywords (in Czech) komunikační strategie; řečová strategie; politický diskurz; verbální agrese; politický projev; komunikační partner; falešné argumenty
Keywords in English communicative strategies; speech strategy; political discourse; verbal aggression; political speech; communication partner; false arguments
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: doc. Mgr. Elena Krejčová, Ph.D., učo 23084. Changed: 31/5/2024 08:11.
Abstract
V tova izsledvane se fokusirame vărchu političeskija diskurs i političeskata komunikacija v periodi na kriza, za da charakterizirame rečta na publični figuri ot bălgarskija i češkija političeski život. Tekstăt razgležda političeskija diskurs v Bălgarija i Čechija v konteksta na važni krizisni săbitija v političeskija život na dvete strani - votove na nedoverie kăm pravitelstvata. V izsledvanija ezikov material se nabljudavat analogični modeli na realizacija na komunikativni strategii: ezikova agresija, izpolzvane na falšiva argumentacija, izrazjavašta se v obvinenie na oponenta v nekompetentnost i izvăršvane na izmama, prekomerna upotreba na leksemi s negativna konotacija, vnušavašti useštane za katastrofa i neštastie. Intenzifikacijata na poslanieto se postiga i črez izpolzvaneto na redica leksemi s negativna konotacija, koeto e charakterno za agresijata v političeskata reč. Kato sredstvo za postigane na tezi celi komunikacijata v političeskija diskurs obiknoveno izpolzva ekspresivni ili drugi markirani leksikalni izrazi, kakto i falšivi argumentativni strategii, nasočeni ne kăm sădăržanieto i charaktera na problema, a kăm atakuvane na položitelnija obraz na komunikacionnija partn’or. V korpusa na izsledvanija ezikov material ezikovata agresija, osnovana na utvărždavane na sobstvenata ličnost, nezavisimo ot komunikacionnija partn’or, se identificira s visoka čestota. V dadenite primeri vinagi ima osăznata ezikova strategija i namerenie, koito sa jasno identificirani v daden komunikativen moment.
Abstract (in Czech)
V této studii se zaměřujeme na politický diskurz a politickou komunikaci v obdobích krize, abychom charakterizovali projevy veřejných osobností z bulharského a českého politického života. Text zkoumá politický diskurz v Bulharsku a České republice v kontextu důležitých krizových událostí v politickém životě obou zemí – hlasování o nedůvěře vládám. Ve studovaném jazykovém materiálu jsou pozorovány analogické vzorce realizace komunikačních strategií: jazyková agrese, používání falešné argumentace, vyjádřené obviňováním oponenta z neschopnosti a páchání podvodu, nadměrné používání lexémů s negativní konotací, navozující pocit katastrofy a neštěstí. Intenzifikace sdělení je dosahováno i využitím řady lexémů s negativní konotací, která je charakteristická pro agresi v politickém projevu. Prostředkem k dosažení těchto cílů je obvykle komunikace v politickém diskurzu používá expresivní či jinak vyznačené lexikální výrazy, ale i falešné argumentační strategie, směřující nikoli k obsahu a povaze problému, ale k napadání pozitivního obrazu komunikačního partnera. Ve studovaném korpusu jazykového materiálu byla velmi často identifikována jazyková agrese založená na prosazování vlastní osobnosti nezávisle na komunikačním partnerovi. V uvedených příkladech je vždy přítomna vědomá jazyková strategie a záměr, který je v daném komunikačním okamžiku jasně identifikovatelný.
Abstract (in English)
In this study we focus on political discourse and political communication in periods of crisis in order to characterize the speech of public figures from Bulgarian and Czech political life. The text examines political discourse in Bulgaria and the Czech Republic in the context of important crisis events in the political life of both countries - votes of no confidence in the governments. In the studied linguistic material analogical patterns of realization of communicative strategies are observed: linguistic aggression, use of false argumentation, expressed in accusing the opponent of incompetence and committing fraud, excessive use of lexemes with negative connotation, suggesting a sense of catastrophe and misfortune. The intensification of the message is also achieved through the use of a number of lexemes with a negative connotation, which is characteristic of aggression in political speech. As a means to achieve these goals, communication in political discourse usually uses expressive or other marked lexical expressions, as well as false argumentative strategies, aimed not at the content and nature of the problem, but at attacking the positive image of the communication partner. In the corpus of linguistic material studied, linguistic aggression based on the assertion of one's own personality, independently of the communication partner, was identified with high frequency. In the examples given, there is always a conscious linguistic strategy and intent that is clearly identifiable in a given communicative moment.
Links
MUNI/A/1479/2023, interní kód MUName: Identita, ekvivalence a jinakost v slovanských jazycích, literaturách a kulturách
Investor: Masaryk University, Identity, equivalence and otherness in Slavic languages, literatures and cultures
PrintDisplayed: 1/10/2024 00:47