ŠEVČÍK, Filip, Čeněk FOUČEK, Matěj KMOŠEK and Zuzana JARŮŠKOVÁ. 3D dokumentace uspořádání depotu měděných předmětů z doby bronzové pomocí sekvenční fotogrammetrie (3D documentation of the arrangement of a Bronze Age hoard with application of sequential photogrammetry). In Počítačová podpora v archeologii 2024. 2024.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name 3D dokumentace uspořádání depotu měděných předmětů z doby bronzové pomocí sekvenční fotogrammetrie
Name in Czech 3D dokumentace uspořádání depotu měděných předmětů z doby bronzové pomocí sekvenční fotogrammetrie
Name (in English) 3D documentation of the arrangement of a Bronze Age hoard with application of sequential photogrammetry
Authors ŠEVČÍK, Filip, Čeněk FOUČEK, Matěj KMOŠEK and Zuzana JARŮŠKOVÁ.
Edition Počítačová podpora v archeologii 2024, 2024.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 60102 Archaeology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) 3D dokumentace;fotogrammetrie;sekvenční fotogrammetreie;depot;doba bronzová
Keywords in English 3D documentation;photogrammetry;sequential photogrammetry;hoard;bronze age
Changed by Changed by: Mgr. Filip Ševčík, učo 460938. Changed: 16/6/2024 09:49.
Abstract
Příspěvek se zabývá možností pokročilé 3D dokumentace a následné rekonstrukce vnitřního uspořádání depotu bronzových předmětů. Příspěvek představí metodu sekvenční fotogrammetrie aplikovanou při laboratorním rozebírání intaktního depotu kovových zlomků v keramické nádobě. Tato metoda je vhodná k dokumentaci depotů v nádobách i bloků odebraných in-situ a je vhodnou alternativou, případně vhodným doplňkem k přístrojově náročným průsvitovým metodám, jako je rentgenografie a tomografie. Na rozdíl od průsvitových metod nevyžaduje sekvenční fotogrammetrie vysoké nároky na přístrojové vybavení – postačuje pouze fotoaparát, počítač a je možné ji provést pomocí bezplatného open source softwaru.
Abstract (in English)
This presentation deals with the possibility of advanced 3D documentation and subsequent reconstruction of the internal arrangement of a hoard of bronze artifacts. The contribution presents the method of sequential photogrammetry applied during the laboratory disassembly of an intact hoard of metal fragments in a ceramic vessel. This method is suitable for documenting hoards in vessels as well as blocks taken in-situ and serves as a suitable alternative or complement to high equipment-cost methods such as radiography and tomography. Unlike these methods, sequential photogrammetry does not require any expensive equipment – only a camera and a computer are needed, and it can be performed using free open-source software.
Links
MUNI/A/1420/2022, interní kód MUName: Archeologické terénní prospekce, exkavace a dokumentace III
Investor: Masaryk University, Archaeological field prospecting, excavation and documentation III
PrintDisplayed: 5/9/2024 02:47