Detailed Information on Publication Record
2024
Kdo odpovídá za škodu způsobenou zvířetem? Otázka odpovědnosti a náhrady škody ve vztahu k živočišné říši
KRÁLOVÁ, KristýnaBasic information
Original name
Kdo odpovídá za škodu způsobenou zvířetem? Otázka odpovědnosti a náhrady škody ve vztahu k živočišné říši
Name in Czech
Kdo odpovídá za škodu způsobenou zvířetem? Otázka odpovědnosti a náhrady škody ve vztahu k živočišné říši
Name (in English)
The question of liability and damages in relation to the animals
Authors
KRÁLOVÁ, Kristýna
Edition
Cofola 2024, 2024
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Prezentace na konferencích
Field of Study
50501 Law
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
Organization unit
Faculty of Law
Keywords (in Czech)
škoda způsobená zvířetem, náhrada škody, odpovědnost státu, ochrana zvířat, návrat vlků, škoda způsobená zvěří
Keywords in English
damage caused by animals, damages, liability of the state, wild animals protection, return of wolves, damage caused by game
Tags
Reviewed
Změněno: 5/9/2024 09:39, Mgr. Kristýna Králová
V originále
Náhrada škody je bezpochyby institutem soukromoprávním. Nicméně v některých případech může mít významný přesah rovněž do práva veřejného, např. do práva životního prostředí. V praxi může taková situace nastat tehdy, když živočich způsobí škodu. V takovém případě totiž k určení, kdo je za škodu odpovědný a po kom lze požadovat náhradu škody, nepostačí soukromoprávní úprava v občanském zákoníku, nýbrž je nutné aplikovat i předpisy práva veřejného. Jedná se především o zákon č. 115/2000 Sb., o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy. Tento zákon, jak už název napovídá, upravuje odpovědnost státu za škodu způsobenou zvláště chráněnými živočichy a podmínky vzniku nároku na náhradu takto vzniklé škody. Vzhledem k postupnému návratu vlků do naší krajiny v posledních letech přitom uvedená problematika nabírá čím dál více na aktuálnosti. Nelze opomenout ani odpovědnost státu za škodu způsobenou zvěří, jejíž početní stavy nemohou být snižovány lovem dle zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti, či případný přesah i do dalších právních předpisů. Cílem příspěvku je detailněji pojednat zejména o odpovědnosti státu za škodu způsobenou živočichem, a to v reflexi aktuální judikatury vysokých soudů a v komparaci s jinými evropskými právními řády. Pozornost bude nicméně věnována rovněž soukromoprávní úpravě náhrady škody způsobené zvířetem obsažené v občanském zákoníku.
In English
Damages is undoubtedly a private law institution. However, in some cases it can also have a significant overlap with public law, e.g. environmental law. In practice, this situation may arise when an animal causes damage. In such a case, the private law provisions of the Civil Code are not sufficient to determine who is liable for the damage and who can be held liable for compensation, but the provisions of public law must also be applied. In particular, Act No 115/2000 Coll., on the provision of compensation for damage caused by selected specially protected animals. This Act, as its name suggests, regulates the government liability to damages caused by specially protected animals and the conditions for the establishment of a claim for compensation for such damage. In view of the gradual return of wolves to our countryside in recent years, this issue has become increasingly topical. The government liability to damages caused by game whose numbers cannot be reduced by hunting under Act No 449/2001 Coll., on hunting, or its possible overlap with other legislation, should not be overlooked. The aim of this article is to discuss in more detail the issue of the government liability to damages caused by animals, in reflection of the current case law of the high courts and in comparison with other European legal systems. The attention will also be paid to the private law regulation of compensation for damage caused by animals contained in the Civil Code.
Links
MUNI/A/1573/2023, interní kód MU |
|