Detailed Information on Publication Record
1996
Nucleus position and tone unit length in English and Czech
CHAMONIKOLASOVÁ, Jana and Bryan MOSEYBasic information
Original name
Nucleus position and tone unit length in English and Czech
Name in Czech
Pozice nukleárního tónu a délka intonační jednotky v angličtině a češtině
Authors
CHAMONIKOLASOVÁ, Jana (203 Czech Republic, guarantor) and Bryan MOSEY (826 United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland)
Edition
Brno Studies in English 22, Brno, MU, 1996, 1211-1791
Other information
Language
English
Type of outcome
Článek v odborném periodiku
Field of Study
60200 6.2 Languages and Literature
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
RIV identification code
RIV/00216224:14210/96:00011270
Organization unit
Faculty of Arts
Keywords in English
comparative study; intonation; nucleus position; tone unit length; word-order; corpus
Tags
International impact, Reviewed
Změněno: 3/12/2007 15:22, doc. PhDr. Jana Chamonikolasová, Ph.D.
V originále
The article is a study of two prosodic features, tone unit length and nucleus position. It is based on an analysis of spoken texts selected from the London-Lund Corpus and the Corpus of Spoken Czech. The study supports the definition of tone units as the phonological realization of information chunks of a convenient size for processing by both speakers and listeners; the average length of tone units was found to be around 4.3 words in both the English and Czech texts. The examined texts, both English and Czech, contained a high percentage (almost 18%) of one-word tone units. The frequent occurrence of one-word tone units seems to be typical of unprepared conversation. The study suggests that both English and Czech speakers have a strong tendency to place the nucleus towards the end of a tone unit. The tendency seems to be stronger in Czech, where the average nucleus position was 1.4 words from the end of a tone unit, than in English, where the average was 1.6.
In Czech
Článek zkoumá délku intonačních jednotek a pozici nukleárního tónu v dialozích Londýnsko-lundského korpusu a Korpusu mluvené češtiny. Studie potvrzuje, že intonační jednotka je fonologickou realizací určitého množství informace, které může mluvčí i posluchač snadno zpracovat. Průměrná délka intonační jednotky jak v anglickém, tak českém dialogu je přibližně 4,3 slova. V obou analyzovaných textech se vyskytovalo téměř 18% jednoslovných intonačních jednotek, které jsou typické pro nepřipravené dialogy. Studie ukazuje, že mluvčí angličtiny i češtiny mají silnou tendenci klást nukleární tón na konec intonační jednotky. Tato tendence je silnější v češtině, kde je průměrná pozice nukleárního tónu 1,4 slov od konce intonační jednotky, než v angličtině, kde průměr dosahuje hodnoty 1,6.
Links
GA405/93/1247, research and development project |
|