RACLAVSKÝ, Jiří. Potřebnost konstrukcí pro logickou analýzu přirozeného jazyka (The Need Of Constructions For The Logical Analysis Of Natural Language). Pro-Fil. Brno, 2000, vol. 1, No 1, p. 1-12, 13 pp. ISSN 1212-9097.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Potřebnost konstrukcí pro logickou analýzu přirozeného jazyka
Name in Czech Potřebnost konstrukcí pro logickou analýzu přirozeného jazyka
Name (in English) The Need Of Constructions For The Logical Analysis Of Natural Language
Authors RACLAVSKÝ, Jiří (203 Czech Republic, guarantor).
Edition Pro-Fil, Brno, 2000, 1212-9097.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW http://profil.muni.cz/01_2000/potrebnost_konstrukci.html
RIV identification code RIV/00216224:14210/00:00011275
Organization unit Faculty of Arts
Keywords in English logical analysis of natural language; propositional attitudes; procedures; constructions; meaning
Tags constructions, Meaning, procedures, propositional attitudes
Changed by Changed by: prof. PhDr. BcA. Jiří Raclavský, Ph.D., učo 7593. Changed: 25/6/2009 12:42.
Abstract
Úkolem logiky je zkoumat podmínky vyplývání, zajistit korektnost úsudků. Již Frege, zakladatel moderní logiky, zjistil, že pro tento úkol je zapotřebí určitá analýza vět, které jsou premisami či závěrem. Jedním z cílů logiky je jednoduchost a přehlednost těchto analýz. Proto prostředky na zajištění vyplývání, totiž různé logické systémy, bývají formální, abstrahují od obsahové stránky, zobecňují nad konkrétní odlišnosti. V průběhu statě si ukážeme, že pro analýzu vět vcházejících v úsudky, klasifikují některé logické systémy příliš hrubě, neroztřídí věty podle všech relevantních odlišností, že jsou tedy potřeba systémy, které nám umožní jemnější analýzu. Hlavními důvody pro to, abychom přistoupili na pečlivější, a tedy méně jednoduchý, logický systém, jsou protipříklady, které poukazují, že ten či onen, případ úsudku nejde jednodušším systémem zanalyzovat, prokázat korektnost vyplývání. K tomuto slouží i to, co bychom mohli nazvat ryze filosofickými argumenty. Načrtneme si nyní jistý postup, který vede k uznání velmi rozvinutého a snad nejplauzibilnějšího systému, Transparentní intenzionální logiky (TIL) na příkladu několika úsudků.
Abstract (in English)
For controlling logical entailment and for adequate logical semantics of natural language not only intensional entities are needed. It is shown that in the case of analyses of propositional attitudes there are necesseary more fine-grained entities: hyperintensional entities. A suitable candidate for such kind of entites are (rather than Cresswells ordered tuples) Tichýs constructions (there are not constructions of intuicionists) as tehey are defined in his Transparent intensional logic.
PrintDisplayed: 9/6/2024 13:05