SZALÓ, Csaba. "Národnostní" politika v Maďarsku: realita a vize samosprávy menšin. In DANČÁK, Břetislav a Petr FIALA. Národnostní politika v postkomunistických zemích. Brno: Mezinárodní politologický ústav. s. 174-198. ISBN 8021023880. 2000.
Originální název "Národnostní" politika v Maďarsku: realita a vize samosprávy menšin.
Název anglicky Minority politics in Hungary: reality and vision of minority's self-government.
Autoři SZALÓ, Csaba (203 Česká republika, garant).
Vydání Brno, Národnostní politika v postkomunistických zemích, s. 174-198, 2000.
Nakladatel Mezinárodní politologický ústav
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50000 5. Social Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14230/00:00002579
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
ISBN 8021023880
Klíčová slova anglicky Hungarian minorities; self-governments
Štítky Hungarian minorities, self-governments
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: doc. PhDr. Csaba Szaló, Ph.D., učo 5918. Změněno: 22. 5. 2009 23:39.
Devadesátá léta ukázala, že konstituce demokracie v podobě "osvobození jednotlivce" skrze lidská práva a problematika etnických menšin jsou taky ve střední Evropě nerozlučně spjaty. Národnostní politika Maďarské republiky v devadesátých letech je charakterizovatelná budováním institucí, které směřují ke snižování strachu a růstu vzájemné důvěry mezi aktéry etnické scény. Cílem studie není poskytnout kompletní analýzu vzájemných vztahů aktérů ve světle historických souvislostí, nýbrž se soustředit na problematiku institucí samosprávy různých menšin v Maďarsku v jejích sociologických souvislostech a na vizi samosprávy menšin, která se stává klíčovou v politických strategiích maďarských menšin žijících ve střední a východní Evropě.
Anotace anglicky
The constitution of democracy in Central Europe, lead by the idea of emancipation based on individual human rights, cannot be separated from issues related to the rights of ethnic minorities. Hungarian minority politics in the last decade can be characterized by its attempts to find institutional forms which could lower anxiety and build trust between the actors of the ethnic scene. The aim of this article is to analyze the process of constitution and performance of minority's self-governments.
Návaznosti
MSM 142300001, záměrNázev: Etnika, minority a marginalizované skupiny v ČR (Akronym: MAMIET)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Etnika, minority a marginalizované skupiny v ČR
VytisknoutZobrazeno: 20. 4. 2024 04:41