BRÁZDOVÁ, Zuzana, Hana HRSTKOVÁ, Jiří TOTUŠEK a Igor CRHA. Syndróm PICA u 3-ročného dieťaťa z Kosova. Detský lekár. Bratislava: Bonus, roč. 7, č. 4, s. 25-26. ISSN 1335-0838. 2000.
Originální název Syndróm PICA u 3-ročného dieťaťa z Kosova
Název česky Syndrom PICA u 3-letého dítěte z Kosova
Název anglicky Pica syndrom in the 3 yeas child in Kosovo
Autoři BRÁZDOVÁ, Zuzana (203 Česká republika, garant), Hana HRSTKOVÁ (203 Česká republika), Jiří TOTUŠEK (203 Česká republika) a Igor CRHA (203 Česká republika).
Vydání Detský lekár, Bratislava, Bonus, 2000, 1335-0838.
Originální jazyk slovenština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30209 Paediatrics
Stát vydavatele Slovensko
Kód RIV RIV/00216224:14110/00:00030428
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky děti; asthma bronchiale; fyzická aktivita; energetický výdej; antropometrie
Klíčová slova anglicky children; asthma bronchiale; physical activity; energy expenditure; anthropometry
Štítky anthropometry, asthma bronchiale, children, energy expenditure, physical activity
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: RNDr. Jiří Totušek, CSc., učo 850. Změněno: 25. 6. 2009 10:42.
Autori popisujú syndróm pica u 3-ročného dieťaťa z Kosova, vyjadrený geofáziou v odhadnutom množstve cca 80-120 g zeminy denne. Okrem nižšej telesnej výšky a hmotnosti vhľadom ku veku, zistili u dievčaťa palmárnu bledosť, bledosť spojiviek i slizníc a hypersomnolenciu. Analýza vzorky zeminy z výluhu 1,0 M HCL potvrdila prítomnost kadmia, olova, ortuti, železa, zinku a medi. U olova a ortuti sa prepočtom na denné konzumované množstvo zeminy preukázali dávky prevyšujúce akceptovateľný denný limit týchto ťažkých kovou. I keď denná dávka železa zo zeminy bola vykalkulovaná na cca 231 až 347 mg, vyšetrované dieťa malo zreteľné klinické známky anémie. Autori chcú svojou správou upozorniť na možnosť zvýšeného výskytu syndrómu pica u detí, prichádzajúcich do strednej Európy z oblastí vojnových konfliktov.
Anotace česky
Autoři popisují syndrom pica u 3-ročního dítěte z Kosova, vyjádřený geofází v odhadnutém množství cca 80-120 g zeminy denně. Mimo nižší tělesné výšky a hmotnosti vzhledem k věku, zjistili u děvčátka palmárnou bledost, bledost spojivek i sliznic a hypersomolenci. Analýza vzorků zeminy z výluhu 1,0 M HCl potvrdila přítomnost kadmia, olova, rtuti, železa, zinku a mědi. U olova a rtuti se přepočtem na denní konzumované množství zeminy prokázaly dávky převyšující akceptovatelný denní limit těchto těžkých kovů. I když denní dávka železa ze zeminy byla vykalkulována na cca 231 až 347 mg, vyšetřované dítě mělo zřetelné klinické známky anémie. Autoři chtějí svou zprávou upozornit na možnost zvýšeného výskytu syndromu pica u dětí,přicházející do střední Evropy z oblastí válečných konfliktů.
Anotace anglicky
Authrs describe pica syndrom in the child 2 years 7 months in Kosovo, expressed bygeophagia inestimated amount of soil about 80-120 g daily. Beside low body heigh and weight according to the age, palmar pale and pale of the conjuntives and mucouses and hypersomnia were found out. By the analysis of ingested soil from the extract by 1,0 M HCL, cadnium, lead, mercury, iron zinc and copper were stated. Lead and mercury were found out in the anounts higher than acceptable daily intake. Although daily amount of iron from ingested soil was calculated to be 231-347 mg, assessed child clear signs of anaemia were detected. Authors would like to call medicalš attention to ossibility of increased occurrence of pica syndrom in children coming to central Europe from the regions of war conflicts.
VytisknoutZobrazeno: 28. 3. 2024 13:54