BLATNÝ, Marek, Tomáš KOHOUTEK and Petra JANUŠOVÁ. Situačně kognitivní a osobnostní determinanty chování v zátěžové situaci (Situational-cognitive and personality determinants of coping behavior). Československá psychologie. Praha: AV ČR, vol. 46, No 2, p. 97-108. ISSN 0009-062X. 2002.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Situačně kognitivní a osobnostní determinanty chování v zátěžové situaci
Name (in English) Situational-cognitive and personality determinants of coping behavior
Authors BLATNÝ, Marek, Tomáš KOHOUTEK and Petra JANUŠOVÁ.
Edition Československá psychologie, Praha, AV ČR, 2002, 0009-062X.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Impact factor Impact factor: 0.190
Organization unit Faculty of Arts
UT WoS 000176305800001
Keywords in English personality; coping; appraisal
Tags appraisal, coping, personality
Changed by Changed by: Dana Nesnídalová, učo 831. Changed: 23/3/2015 17:27.
Abstract
V našem výzkumu jsme se zabývali situačně kognitivními a osobnostními faktory výběru strategií zvládání v situaci zátěže. Výzkum byl proveden na souboru středoškolských studentů (N = 170, 81 chlapců a 89 dívek, průměrný věk 17 let v rozsahu od 15 do 19 let). Chování v zátěžové situaci jsme zjišťovali pomocí Tobinova Inventáře strategií zvládání (Coping Strategy Inventory - CSI). Počáteční zhodnocení situace (appraisal) jako přístupné, resp. nepřístupné změně jsme zjišťovali pomocí dvou bipolárních pětibodových škál, na nichž měli respondenti vyznačit, do jaké míry vnímali situaci jako řešitelnou (vers. neřešitelnou) a ovlivnitelnou (vers. neovlivnitelnou). K sledování úrovně osobnostních vlastností jsme použili Eysenckův osobnostní dotazník, formu A. Do analýz jsme zahrnuli pouze ty situace, jež respondenti označili alespoň za průměrně závažné (N = 124, 56 chlapců a 68 dívek). Z osobnostních rysů ovlivňuje chování v zátěžové situaci pouze neuroticismus: je spojen s vyjadřováním emocí a fantazijním únikem. S posouzením situace jsou spojeny strategie orientované na řešení problému, vyjádření emocí a sebeobviňování. Vyjádření emocí je tedy závislé jak na posouzení situace jako neovlivnitelné, tak na neuroticismu; pouze s neuroticismem je spojen fantazijní únik a se situací řešení problému a sebeobviňování. Výzkum dále poukázal na relativně nízký přínos jak osobnostních, tak situačně kognitivních faktorů pro predikci chování v zátěžové situaci, autoři navrhují sledovat širší soubor možných determinant výběru strategií zvládání.
Abstract (in English)
In our study we deal with the role of situational-cognitive and personality factors in the choice of coping strategies in stressfull situations. We worked with the sample of 170 students (81 males and 89 females in the age of 15 to 19). We used Tobins Coping Strategies Inventory (CSI) supplemented with the scales for the evaluation of the characteristics of situation and Eysencks personality questionnaire (A form). We analyzed only the situations, wchich were appraised at least as averqage stressful. Behaviour under stress is directly influenced only with neuroticismus, which is related to expressing emotion and wishful thinking. With the appraisal of the situation are linked the strategies of problem solving, expressing emotions and self-criticism. Relatively poor links of coping strategies to both personality variables and and appraisal leads us to propose to study wider sample of possible determinants of coping strategies choice.
PrintDisplayed: 18/4/2024 11:42