D 2002

Příprava nových metalosilikátových sloučenin

BRLEJOVÁ, Zuzana, Jiří PINKAS, Jan KRATOCHVÍL and Herbert W ROESKY

Basic information

Original name

Příprava nových metalosilikátových sloučenin

Name (in English)

Synthesis of new metallosilicate compounds

Authors

BRLEJOVÁ, Zuzana (203 Czech Republic), Jiří PINKAS (203 Czech Republic, guarantor), Jan KRATOCHVÍL (203 Czech Republic) and Herbert W ROESKY (276 Germany)

Edition

Praha, Chemické listy, p. 359-359, 2002

Publisher

Česká společnost chemická

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Stať ve sborníku

Field of Study

10402 Inorganic and nuclear chemistry

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Impact factor

Impact factor: 0.336

RIV identification code

RIV/00216224:14310/02:00006497

Organization unit

Faculty of Science

ISSN

Keywords in English

metallosilicates; building blocks

Tags

Reviewed
Změněno: 21/1/2014 23:42, prof. RNDr. Jiří Pinkas, Ph.D.

Abstract

V originále

Metalosilikáty nacházejí široké uplatnění v různých odvětvích průmyslu. Používají se jako katalyzátory, molekulová síta a adsorbenty. Nevýhodou těchto sloučenin je ovšem jejich nerozpustnost, která vylučuje zkoumání a určení mechanizmu jejich působení např. pomocí roztokové NMR spektroskopie. Proto se v posledních letech objevuje snaha o syntézu analogických sloučenin rozpustných v běžných organických rozpouštědlech. Dobrým řešením se ukazují být molekulární metalosilikátové sloučeniny, které mají kubickou základní stavební jednotku. Tyto sloučeniny se připravují například reakcemi silantriolů, což jsou sloučeniny typu RSi(OH)3 (R = organický substituent) se sloučeninami typu M(OR)n nebo RMCl3 (R = organický substituent, M = prvek jiný než Si, n = 3, 4). Obecně jsou silantrioly poměrně nestálé, stabilizují se objemným organickým substituentem. Nejvíce se proto při těchto reakcích využívají silantrioly s N-substituovaným anilininem jako organickým substituentem. V současné době je již známo velké množství sloučenin tohoto kubického typu. Pravděpodobně nejprozkoumanější je oblast alumosilikátů, kterých je známo velké množství. U velké části těchto sloučenin je také prokázána jejich katalytická aktivita. Jako výchozí silantriol jsme použili N-trimethylsilyl-N-trihydroxysilyl-2,6-diisopropylanilin a podrobili jsme jej reakcím s různými sloučeninami fosforu, křemíku, titanu a boru. Připravili jsme řadu metalosilikátových sloučenin kubického typu obecné vzorce [RSi(O)3MR]4. Tyto sloučeniny jsme charakterizovali pomocí NMR spektroskopie, hmotnostní spektrometrie a elementární analýzy.

In English

Metallosilicates find widespread application in chemical industry as catalysta, molecular sieves, and adsorbents. Molecular metallosilicates with cubic core can be prepared from silanetriols RSi(OH)3 (R = organic substituent)and alkoxides M(OR)n or chlorides RMCl3. We employed N-trimethylsilyl-N-trihydroxysilyl-2,6-diisopropylaniline and prepared a series of cubäne-like compounds [RSi(O)3MR]4 and characterized them by NMR spectroscopic methods, elemental analysis, and mass spectrometry.

Links

GA203/01/1533, research and development project
Name: Nové bezvodé metody přípravy fosfátových, silikátových, hybridních a oxidických materiálů
Investor: Czech Science Foundation, New Nonaqueous Routes to Phosphate, Silicate, Hybrid, and Oxide Materials