Detailed Information on Publication Record
2003
Copingové strategie v adolescenci
MAREŠ, Jan, Tomáš KOHOUTEK and Stanislav JEŽEKBasic information
Original name
Copingové strategie v adolescenci
Name (in English)
Coping Strategies in Adolescence
Authors
MAREŠ, Jan (203 Czech Republic, guarantor), Tomáš KOHOUTEK (203 Czech Republic) and Stanislav JEŽEK (203 Czech Republic)
Edition
Brno, PedF MU. 2003
Publisher
konference Učitelé a zdraví.
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Audiovizuální tvorba
Field of Study
50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
References:
RIV identification code
RIV/00216224:14410/03:00008939
Organization unit
Faculty of Education
Keywords in English
Coping; coping strategies; adolescence; development
Změněno: 29/5/2009 12:32, Mgr. et Mgr. Jan Mareš, Ph.D.
V originále
Prezentované výsledky vycházejí z logitudinálního šetření adolescentů (1999-2002). Jako nejstabilnější u mladších i starších adolescentů (kohort) v tříletém časovém odstupu měření se jeví strategie emoční kontroly a vyhýbání se problému. V obou případech lze předpokládat, že jde o strategie spjaté s jinými poměrně stabilními osobnostními charakteristikami respondentů, případně že jsou samy charakteristikou osobnosti. Konkrétně roste zastoupení aktivního copingu a vyhledávání sociální opory u vrstevníků. V průběhu dospívání naopak klesá význam vyhledávání sociální opory u dospělých.
In English
This presenation is based on a longitudinal study that ran in Brno from 1999 to 2002. The focus of the study was stability of coping strategies in adolescence. It looks at the changes in selected coping strategies in early and middle adolescence and their possible power to predict further development in adolescence. A typology was developed based on the presence of three coping strategies in an individuals coping repertoire. While the stability of all types was very low in the younger cohort, in the older cohort two types of coping characterised by (1) high problem avoidance, low emotion control, low active coping and by (2) high problem avoidance, high emotion control, low active coping were found to be quite stable.
Links
LN00A023, research and development project |
|