LUŽNÝ, Dušan a Zdeňka MACHÁLKOVÁ. Protestantský buddhismus. Studia Orientalia Slovaka. 2004, Vol. 3, č. 1, s. 91-107, 16 s. ISSN 1336-3786.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Protestantský buddhismus
Název anglicky Protestant Buddhism
Autoři LUŽNÝ, Dušan (203 Česká republika, garant) a Zdeňka MACHÁLKOVÁ (203 Česká republika).
Vydání Studia Orientalia Slovaka, 2004, 1336-3786.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Stát vydavatele Slovensko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14210/04:00011707
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova anglicky protestant buddhism; orientalism; engaged buddhism; vipasana meditation
Štítky engaged buddhism, orientalism, protestant buddhism, vipasana meditation
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: prof. PhDr. Dušan Lužný, Dr., učo 492. Změněno: 30. 6. 2010 22:35.
Anotace
Koncept "protestantského buddhismu" uvedli do akademického studia náboženství Gananath Obeyesekere a Richard Gombrich ve svých analýzách modernizace theravády na Srí Lance. Definuji jej jako reformní náboženské hnutí, které se staví proti aktivitám kesanských misoná a britské koloniální správ. Toto hnutí pijalo urité prvky protestantismu, pedevším laicizaci, snížení významu zprostedkující role mnich a draz na individuální zodpovdnost za svoji vlastní spásu. Ve svých poátcích toto hnutí se snažilo reformovat "degradovaný" budddhismus a piblížit jej podmínkám moderní západní racionality. Studie ukazuje na nkteré prvky protestantského buddhismu ve dvou buddhistických školách , které jsou v souasné dob populární na Západ: v hnutí meditace vhledu (vipassana) a v angažovaném buddhismu. Souasn poukazuje na to, že v konceptu protestanstkého buddhismu lze identifikovat vliv orientalismu a západní intelektuální stereotypy.
Anotace anglicky
The concept of Protestant Buddhism was introduced into the academic study of religions by Gananath Obeysekere and Richard Gombrich in their analysis of modernization of Theravada in Sri Lanka. They defined Protestant Buddhism as a reform religious movement opposed both to the activities of Christian missions and to British colonial government. This movement has adopted certain characteristics of Protestantism, first of all laicization, the refusal of the mediating role of monks and the shift to individual responsibility for one's own salvation. The new movement has strived to reform current degraded Buddhism and bring it to the conditions of modern Western rationality, effectiveness and prosperity. The study shows certain features of Protestant Buddhism within two Buddhist schools which are popular in the West: Vipassana Movement and Engaged Buddhism. At the same time the study points out to certain elements of orientalism and of Western intellectual stereotypes in Protestant Buddhism.
Návaznosti
GA401/03/1553, projekt VaVNázev: Orientalismus a jeho vliv na konverzi k asijským náboženstvím: akulturace buddhismu a hinduismu v České republice
Investor: Grantová agentura ČR, Orientalismus a jeho vliv na konverzi k asijským náboženstvím: akulturace buddhismu a hinduismu v České republice
VytisknoutZobrazeno: 24. 4. 2024 15:33